Před čtyřiceti lety provedli lékaři na chirurgické klinice na Karlově náměstí jako první v bývalém Československu žilní bypass - 28. října 1970 přemostili pravou věnčitou tepnu čtyřiapadesátiletému pacientovi s ischemickou chorobou srdeční. Novinářům to dnes řekl docent Jan Tošovský z druhé chirurgické kliniky kardiovaskulární chirurgie Všeobecné fakultní nemocnice.
"S prvním aortokoronárním bypassem vývoj na naší klinice neskončil. Mimo vrozené vady u dětí a transplantace srdce provádíme prakticky celé spektrum kardiovaskulární chirurgie. Přímo výjimečné postavení máme v operacích pro chronickou plicní hypertenzi a zkušenosti s podpůrnými systémy srdce a plic," shrnul přednosta docent Jaroslav Lindner.
Zdejší lékaři vypracovali například operační postupy pro pacienty starší 70, nebo dokonce i 80 let. Vedle potíží spojených s biologickým věkem musejí u nich zohlednit i to, že trpí řadou dalších chorob, což zásadním způsobem ovlivňuje pooperační průběh. V ČR mají nejvíce operovaných pacientů nad 80 let.
Specialitou pracoviště jsou aortokoronární bypassy u pacientů s probíhajícím infarktem myokardu. Lékaři nečekají, až se tkáň poškozená infarktem zhojí nefunkční jizvou. Včasná operace s obnovou přívodu krve do postižené oblasti přispěje k tomu, že ložisko je menší, tím se zachová větší díl funkční svaloviny.
Klinika má vybavení k tomu, aby pacientům po dobu několika dnů, maximálně týdnů, nahradila přístroji jejich selhávající srdce a plíce, což umožní těmto orgánům se regenerovat, případně pacientovi dočkat se transplantace.
Výkony pro onemocnění či poranění srdce se na klinice prováděly ojediněle už v první půli minulého století, systematicky se kardiochirurgie začala rozvíjet od roku 1955. Zprvu to byly výkony na bijícím srdci či v krátké zástavě bez mimotělního oběhu, například pro vrozené srdeční vady. Se zavedením mimotělního oběhu v polovině 60. let 20. století se spektrum operačních výkonů podstatně rozšířilo. Mimo jiné se od roku 1969 operačně řešily poinfarktové výdutě levé komory srdeční.
Druhá chirurgická klinika spolupracuje s odborníky ze stejně zaměřených center v Česku i v zahraničí, jako jsou třeba univerzitní pracoviště v americkém Houstonu a New Yorku či v německém Řezně.