Čeští lékaři varují před nárůstem případů vzácné pohlavní choroby lymphogranuloma venereum známé jako LGV. Přestože se tato nemoc obvykle šíří v zemích subsaharské Afriky, Jižní Ameriky, severovýchodní Asie a Karibiku, stále častěji se objevuje také v Evropě.
První čtyři případy zaznamenali čeští lékaři v únoru roku 2010. Před dvěma lety se na dermatovenerologickou kliniku Nemocnice Na Bulovce obrátili čtyři muži ve středních letech, kteří si stěžovali na krev ve stolici, pálení v oblasti konečníku a bolestivé zvětšení místních uzlin.
Do současnosti bylo zaznamenáno dalších 10 případů, jak informovala lékařka Centra pro pohlavní nemoci Nemocnice Na Bulovce Daniela Vaňousová. Všichni pacienti mají několik společných znaků - jde o muže s homosexuální orientací, kteří provozují riskantní sexuální život, jsou promiskuitní a nedostatečně své zdraví chrání.
Jak se nemoc projevuje: |
V místě přenosu se vytvoří červený pupínek, který se změní ve vřed. Mohou se objevit příznaky jako nevolnost, třesavka, horečka či bolesti hlavy, kloubů a svalů. Neléčená infekce se za pár týdnů zhojí a přejde do dalšího stadia, kdy bolestivě zduří tříselné mízní uzliny a kůže na nich zarudne. Uzliny mohou hnisat. |
"Časté používání sexuálních hraček mezi našimi pacienty ukazuje na to, že jejich obliba hraje důležitou roli při šíření této infekční choroby," píší lékaři z Nemocnice Na Bulovce ve studii, kterou v lednu uveřejnil odborný časopis EuroSurveill.
Evropský problém
S nárůstem počtu pacientů se potýká celá západní Evropa několik posledních let, statistiky z východněji umístěných zemí se zatím podrobně nevedou. Dosud byla nemoc potvrzena v 1600 případech, nejvíce jich je v Holandsku, Velké Británii, Španělsku, Francii, Švédsku či Belgii. Podle lékařů jsou k nemoci náchylní zejména promiskuitní lidé a pacienti, kteří se s některým druhem chlamydií již léčili.
Odborníci upozorňují, že za častějším výskytem choroby stojí lepší diagnostika, která pomáhá lékařům odhalit i dříve nepotvrzené případy, ale také epidemie dalších nemocí, které chlamydie způsobují. Lidé se podle nich dostatečně nechrání, nemají před nákazou strach a riskují.
Přestože ve většině případů není nákaza smrtelná, její léčba je zdlouhavá a vyžaduje užívání antibiotik. Chirurgický zákrok je nevyhnutelný ve chvíli, kdy začnou místní uzliny hnisat nebo dojde k zúžení střev. Právě tato komplikace představuje život ohrožující nebezpečí pro nemocné.