Černého kašle v Česku nadále rychle přibývá. Za deset měsíců letošního roku bylo hlášeno již 2188 případů, což je téměř trojnásobný počet proti stejnému období loňského roku, který byl doposud považován za rekordní. Novinářům to řekla epidemioložka Státního zdravotního ústavu Kateřina Fabiánová. Podle studie se přitom hlásí pouze část onemocnění, mírné formy unikají sledování.
Černý kašel se přenáší kapénkami a způsobuje záchvaty kokrhavého kašle. Novorozence a lidi s nemocemi dýchacího ústrojí přímo ohrožuje na životě. "Prodělání nemoci i očkování poskytují jen časově omezenou ochranu. Proti nemoci je proto potřeba se pravidelně přeočkovávat," uvedla odbornice.
Letos nejčastěji onemocněli dospívající ve věku patnáct až devatenáct let, přibylo nakažených mezi budoucími rodiči, tedy mladými nad dvacet let. Mezi dětmi nejčastěji onemocní kojenci do čtyř měsíců věku.
Proti černému kašli se v Česku očkují povinně pouze děti, vakcinaci jim hradí zdravotní pojišťovny. Tzv. hexavakcína chrání kojence a batolata, přeočkovávají se předškoláci a od roku 2009 také děti ve věku deset až jedenáct let. Podle Fabiánové by se měli očkovat i dospělí, mimo jiné proto, že tím sníží riziko přenosu na nejmenší děti, které ještě očkovány být nemohou.
V Česku byly čtyři případy úmrtí nejmenších, dosud neočkovaných dětí kvůli komplikacím černého kašle, a to v letech 2005, 2007, 2008 a 2009. Ve všech případech se děti nakazily od členů rodiny.
Vakcinace chrání tři roky až dvanáct let, národní imunizační komise doporučuje v dospělosti alespoň jedno přeočkování, dospělí si platí vakcínu sami. Podle odhadu je výskyt nemoci u dospělých až 200krát vyšší, než uvádějí statistiky. Pokud totiž nemoc má jen mírnější formu, pacienti lékaře nevyhledají. Nevědomky ale nemoc dál šíří.
"Při podezření na černý kašel je třeba co nejdříve pacienta vyšetřit a odebrat vzorky na laboratorní potvrzení nemoci," uvedla vedoucí národní referenční laboratoře pro pertusi (černý kašel) Jana Zavadilová. Jak se onemocnění vyšetřuje, radí web Státního zdravotního ústavu.
Návrat černého kašle a nárůst počtu onemocnění i úmrtí zaznamenávají i okolní evropské státy a USA. Tzv. ochranná strategie (cocoon strategy), kdy se nechávají očkovat dospělí, aby zajistili bezpečnost novorozence ve svém okolí, výrazně pomáhá snížit nemocnost nejmenších dětí na černý kašel. Některé porodnice nabízejí očkování svým zaměstnancům i budoucím matkám a jejich rodinám.