Náročná cesta za lékařem a nekonečné čekání před ordinací nemusí být jedinou možností, jak absolvovat rutinní prohlídku. Zjednodušit kontakt mezi nemocným a lékařem dokáže systém telemonitoring, díky kterému může zdravotník zkontrolovat stav pacienta na dálku. V Česku tuto technologii využívá přes 800 lidí s nemocným srdcem. A jejich počet neustále narůstá.
Přes šest tisíc Čechů dostane každý rok k srdci "budík" neboli kardiostimulátor. Tento nevelký přístroj, který se hravě vejde do dlaně, spolu s dalšími přístroji podporuje srdeční činnost a umožňuje léčit srdeční selhání. "Dříve bylo nutné kontrolovat implantované přístroje v pravidelných intervalech v našich ambulancích, což je ekonomicky náročné a zatěžuje pacienty i lékaře," popsal přednosta Kliniky kardiologie v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny Josef Kautzner.
V Česku jsou dva
Tyto těžkosti odstraňuje systém vzdáleného monitorování pacientů. Čeští odborníci používají systém HomeMonitoring od firmy Biotronik a nově také CareLink od společnosti Medtronic. V obou případech si pacient odnese domů přístroj, jenž pravidelně odesílá do nastavené centrály informace o technickém stavu a funkci implantovaného přístroje, které hodnotí odborný personál.
"Navíc pomocí monitorovaných parametrů, například srdeční frekvence, arytmie, fyzické aktivity pacienta, lze nepřímo usuzovat na stabilitu jeho zdravotního stavu," vysvětlil on-line deníku TÝDEN.CZ kardiolog Kamil Sedláček.
Zavolejte záchranku
Hlavní úlohou tohoto systému je dlouhodobé sledování nemocných, snížení počtu nutných kontrol v kardiologickém centru a zejména včasné odhalení rizikových situací. "Můžeme tak díky tomu včas reagovat na poruchy implantovaných přístrojů jako vybití baterie či poruchy elektrod," dodal Sedláček.
Anketa:
Myslíte si, že se lékařské sledování na dálku stane v budoucnu běžným?
Pokud by monitorovací jednotka zaznamenala výrazné zhoršení situace, vyšle lékaři SMS zprávu nebo e-mail a pacienta upozorní varovným signálem. Pokud se ale nemocnému přitíží, neměl by spoléhat jen na tento princip. "Akutní péče není primárním cílem těchto systémů. Pacient si musí zavolat rychlou lékařskou pomoc," zdůrazňuje Sedláček.
Záchrana pro osamělé
Odborníci se shodují, že v budoucnu bude použití této technologie patřit ke standardům lékařské práce. Metoda může být navíc využívána i v jiných lékařských oborech nebo jako signalizace u osaměle žijících lidí. "Tento jednoduchý princip lze aplikovat na mnoho situací v medicíně, jen na něj není současný zdravotní systém ještě stavěn. Musí se dále vyvíjet uvažování lékařů, pacientů, pojišťoven i výrobců medicínské technologie," řekl Sedláček.