Častou příčinou chrápání je omezená průchodnost horních cest dýchacích. Problém může spočívat v nosní neprůchodnosti nebo v nadměrně zvětšených krčních mandlích. Možné řešení nabídne chrápajícím spáčům nová léčba zavedením vstřebatelných implantátů, kterou zavádějí v Plzni.
Typ operace, kterou se chrápání lékaři snaží odstranit, záleží na výsledcích vyšetření. Pro různé pacienty je vhodná různá léčba. Žádné zázračné léky proti chrápání neexistují, ale lze užívat pomocné látky jako například kapky do nosu, preparáty na zvlhčení nosní sliznice a úst. V současné době je však k dispozici nová experimentální léčba, která může prý chrápání poměrně bezbolestně odstranit, přičemž následná rekonvalescence oproti běžným zákrokům údajně trvá velmi krátkou dobu.
"Ve spolupráci s americkými lékaři léčíme chrápání a syndrom spánkové apnoe zavedením částečně vstřebatelných implantátů do měkkého patra a jazyka. Do měsíce dojde v implantátech ke změnám a samy roztáhnou patro směrem nahoru a jazyk dopředu. Vytvoří tak tah, který roztáhne dýchací cesty. První výsledky naznačují, že tato léčba je velmi úspěšná," uvádí lékař Václav Pavelec z plzeňské kliniky Lente, která podle něj léčbu poskytuje jako jediná v Evropě."Zákrok lze provést v místní anestezii. Je to elegantní a bezbolestná metoda. Za hodinu může jít pacient domů. Navíc je téměř bez rizik, vždy je možný návrat k nějaké standardní metodě. Pacienti, kteří tuto operaci podstoupili, jsou na tom skvěle a implantáty je v ničem neomezují," popisuje Pavelec.
Pozor na apnoe
Chrápání není tak banální komplikací, jak si mnozí lidé myslí. Může odhalovat závažné zdravotní potíže a je třeba určit, jaká příčina za chrčivými zvuky vězí. V některých případech se u pacienta objevuje dokonce syndrom spánkové apnoe, který charakterizuje porucha dýchání projevující se zástavou dechu. Bývá doprovázen právě chrápáním a sníženou zásobou těla kyslíkem během spánku.
"Při diagnostikované spánkové apnoi je indikován přetlakový ventilátor, který udržuje dýchací cesty během spánku průchozí," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ otorinolaryngolog Ondřej Skála z Thomayerovy nemocnice. "Rozhodně není pravda, že chrápat je normální. Neléčené chrápání může přejít k syndromu spánkové apnoe neboli spánkové nedostatečnosti. Může se jednat o začátek zdravotních problémů, které mohou skončit mrtvicí, infarktem nebo mikrospánkem za volantem," tvrdí Pavelec. V březnu tohoto roku uspěl ve výzkumu spánkové apnoe český vědec Ivan Čundrle, když odhalil její příčinu spočívající v nízké hladině hormonu leptinu v krvi.
A co dělat, když chrápáním trpíte a nechystáte se k lékaři či na zákrok? "Doporučuji dodržovat hygienu spánku, spaní ve větrané místnosti s přiměřenou teplotou, případně nekouřit, nepít alkohol před spaním, nespat na zádech, mít vhodné matrace a při přetrvávání obtíží navštívit lékaře," uvádí Skála.