Cigarety mohou způsobit ztrátu sluchu, pravidelné kouření totiž poškozuje buňky ve vnitřním uchu. Vychází to z nového výzkumu, který provedli vědci z tokijského Národního centra pro celosvětové zdraví a medicínu (NCGM). Zprávu přinesl server asahi.com.
Na studii se podílelo 50 195 mužských i ženských zaměstnanců z osmi různých firem, kteří sídlí v japonském regionu Kanto. Participanti ve věku mezi 20 až 64 lety museli poskytnout svou zdravotní složku od roku 2008 včetně jejich kuřáckého statusu, intenzity kouření a případné přerušování tohoto návyku. Průzkumný tým jim následně dělal pravidelné zdravotní kontroly až do jara 2016.
Během této doby se u přibližně 3500 participantů objevila vysokofrekvenční ztráta sluchu na jedno ucho, u dalších zhruba 1600 se jednalo o nízkofrekvenční ztrátu. Vědci následně provedli u těchto postižených statistiku hlavních příčin poškození sluchu (věk, cukrovka,...) a z analyzovaných dat zjistili, že čím více cigaret lidé kouří, tím vyšší riziko poruchy sluchu jim hrozí.
"V minulosti patřilo kouření cigaret v jazzových klubech při poslechu hudby k jednomu z nejlepších životních stylů. Chtějí-li si ale vychutnat kvalitní zvuk hudby, doporučuji kuřákům, aby se vzdali cigaret," řekla Tetsuya Mizoueová, vedoucí oddělení epidemiologie a prevence v Národním centru pro celosvětové zdraví a medicínu, který výzkum prováděl.
Ti, kdo kouří 21 a více cigaret denně, mají podle studie téměř dvojnásobnou pravděpodobnost (1,7), že utrpí vysokofrekvenční ztrátu sluchu. U nízkofrekvenční poruchy bylo číslo o něco menší (1,4) oproti těm, kdo nikdy nekouřili.
Podle výzkumníků je pokles funkce vnitřních sluchových buněk způsoben toxicitou nikotinu a narušením krevního oběhu. U čím dál populárnějších elektronických cigaret se předpokládají podobná rizika, jelikož i e-cigarety obsahují nikotin, který má hlavní podíl na poškození sluchu.