Čeští středoškoláci se podle průzkumu chovají tak, že se zbytečně vystavují řadě rizikových faktorů rakoviny. Pravidelně kouří třetina středoškoláků a středoškolaček, každý pátý chlapec a každá dvacátá dívka mají nadváhu. Osm z deseti středoškoláků se spálilo na slunci tak, že se jim oloupala kůže. Čtyři z pěti mladých jedí až dvakrát týdně uzeniny či smažená jídla a téměř každý druhý vypije za týden dvě až tři piva nebo skoro půl litru vína.
"Pokud se mladí lidé nerozhodnou životní styl změnit, je vysoce pravděpodobné, že každý dnešní patnáctiletý a každý třetí osmnáctiletý onemocní v průběhu života rakovinou," řekl Vladimír Pick z agentury J.L.M., která v průběhu května a června provedla průzkum mezi 547 studenty 11 gymnázií, průmyslovek a středních odborných škol.
Kladné odpovědi byly podle míry onkologického rizika ohodnoceny v rozmezí pět až 40 bodů. Skóre více než 70 bodů, které představuje vysoké riziko onemocnění a úmrtí, dosáhla čtvrtina odpovídajících.
Rakovina není náhoda: |
Průzkum se uskutečnil v rámci osvětové akce Rakovina není náhoda, která se koná s podporou Všeobecné zdravotní pojišťovny ve středních školách a učilištích ve Vysokém Mýtě, Zlíně, Hlučíně, Moravském Krumlově, Ostrově, Soběslavi, Mostě a Teplicích. Do akce se od roku 2009 zapojilo 12 tisíc studentů, v průzkumu odpovídalo 547. |
Jednoznačně největším rizikovým faktorem pro vznik rakoviny plic je kouření, každoročně onemocní 6000 lidí. Tučná strava s přebytkem živočišných bílkovin, nedostatkem zeleniny a ovoce a nadměrným množstvím alkoholu jsou hlavní příčinou vysokého výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku v Česku, ročně je odhaleno přes 8000 nových onemocnění. Podceňování ochrany před UV zářením přispívá k nárůstu počtu zhoubných kožních nádorů.
Více než třetina dotázaných dívek přiznala, že nepoužívají při sexu kondom. Vystavují se tím riziku infekce papilomaviry, které způsobují rakovinu čípku děložního. V Česku je každý rok odhalena u 2700 žen. "Výsledky průzkumu jsou velice znepokojující a měly by být zveřejněny nejen v odborném tisku, ale hlavně mezi samotnými studenty a učni," doporučil ředitel brněnského Masarykova onkologického ústavu a předseda České onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček.