Cukrovkou a obezitou víc trpí nevzdělaní a chudí

Zdraví
25. 10. 2013 16:13
Přestože sou sladidla určena především pro lidi s obezitou či cukrovkou, používají je jiní (ilustrační foto).
Přestože sou sladidla určena především pro lidi s obezitou či cukrovkou, používají je jiní (ilustrační foto).

Vědci dokazují, že s cukrovkou a obezitou se potýkají především méně vzdělaní lidé z chudších oblastí. Většinou přitom nedodržují doporučení lékařů a konzumaci sladidel přenechávají těm, kteří je tolik nepotřebují.

"Dlouhodobá rozsáhlá studie NHANES o 22 tisících účastníků ukázala, že se diabetes a obezita více vyskytují u méně vzdělaných jedinců z chudších oblastí Spojených států a také seniorů," prohlásil na 20. Mezinárodním kongresu o výživě v Granadě epidemiolog Adam Drewnowski z univerzity ve Washingtonu. Sladidla, která jsou pro nemocné jedince primárně určena, však podle výzkumu paradoxně používají mnohem více ostatní skupiny lidí.

Výsledky ukazují, že sladidlům v různé formě holduje třicet procent Američanů, nejčastěji mezi 55 a 64 lety života. S věkem se navíc snižuje konzumace sladkých nápojů. Zajímavostí je, že sladidla nejméně používají Afroameričané. Podle Healthy Eating Index z roku 2005 jsou zodpovědnější ženy, které sladí cukrem méně než muži. "Jedinci používající nízkokalorická sladidla mají lepší stravovací návyky. Více jedí například ovoce či zeleninu, ale také se častěji hýbou a nekouří," upozorňuje Drewnowski. Lidé, pro něž jsou sladidla určena především, si je podle něj kupují méně.

"Obézní diabetici sladidla nekonzumují, přitom jsou cenově na stejné úrovni jako cukr. Pokud někdo zkrátka nechce používat sladidla bez přídomku, je třeba si hlídat příjem cukru," řekl TÝDNU Pavel Suchánek, odborník na zdravou výživu z Institutu klinické a experimentální medicíny Praha.

Bát se nebo ne?

Mnoho lidí se sladidla bojí používat, protože si nejsou jistí, zda neobsahují nějaké nevhodné látky. "Není třeba se bát., bezpečnost sladidel se vždy odvíjí od podaného množství," přiznává profesor Andrew Renwick OBE z lékařské fakulty na univerzitě v Southamptonu. Toxické mohou podle něj být v podstatě všechny látky, pokud jsou podávány v nevhodném množství. Jde tedy především o to zjistit, jaký může být nejcitlivější dopad a efekt určité látky na naše tělo a najít přiměřenou denní dávku, která ho nemá. "Co se týče sladidel, bezpečnou hladinu u jednotlivých druhů známe," tvrdí OBE.

Jedním z nejdiskutovanějších sladidel je v poslední době aspartam, který prošel několik výzkumy. Ty několikrát prokázaly jeho zdravotní nezávadnost. Nejoblíbenější sladidlo v EU je 200krát sladší než cukr a zároveň nekalorické, navíc ho můžeme denně pozřít poměrně velké množství (50 mg /kg). V lednu byla jeho bezpečnost Evropskou unií potvrzena a důkazy o jeho škodlivosti jsou pouze kontroverzní.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ