Deset kilogramů vlhkosti denně. Zateplené domy je nutné větrat

Zdraví
14. 4. 2015 12:54
Lidé mohou zvolit mezi přirozeným větráním, hybridním či klimatizací.
Lidé mohou zvolit mezi přirozeným větráním, hybridním či klimatizací.

Na dostatečné větrání budov po jejich zateplení se podle odborníků často zapomíná a lidé ani nedostávají dostatečné informace. Přitom může zásadně ovlivňovat kvalitu prostředí a zdraví a umožňovat množení plísní. Upozornila na to Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT) v rámci odborné konference k problematice letošního programu Nová zelená úsporám. Pokud budou chtít podle ní žadatelé o dotaci v programu uspět, budou mít větší šanci při použití systémů nuceného větrání s rekuperací tepla.

V současnosti se dává podle komory přednost vysokému energetickému standardu budov, a to hlavně úspoře energií na vytápění a větrání. Jde o zlepšení tepelně technických vlastností konstrukce a utěsnění budovy či výplně okenních otvorů.


Volba větracího systému je individuální."Stavební firmy chtějí získat zakázku na zateplení, zateplí budovu, vymění se okna a lidi už nechají svému osudu, aniž by jim někdo řekl o problémech, které mohou nastat," řekl autorizovaný inženýr a energetický specialista Jaroslav Šafránek.


Větrání je energeticky náročné a volba větracího systému je individuální. Lidé však mohou zvolit mezi přirozeným větráním, hybridním (kombinací nuceného a přirozeného větrání) a nuceným s rekuperací nebo klimatizaci. Jiné nároky podle ČKAIT bude mít přitom bytový dům uprostřed města, jiné rodinný dům na venkově.

"Pokud si lidé neuvědomí, že musejí nastavit jiný režim větrání, tak dochází ke kondenzacím i plísním. To jsou nejzákladnější aspekty, které jsou ovlivněny energetickou rekonstrukcí budovy," konstatoval Šafránek.

Čtyřčlenná rodina vyprodukuje denně až 10 kilogramů vlhkosti.Čtyřčlenná rodina vyprodukuje denně až 10 kilogramů vlhkosti, která se musí vyvětrat. Pokud vzniknou plísně, mohou nejen dráždit, ale být i toxické a karcinogenní. Problémem je také zvyšující se koncentrace oxidu uhličitého, který se běžně nachází v utěsněných bytech i školních budovách.

Žádosti o dotace začne Státní fond životního prostředí přijímat elektronicky od 15. května. Program nabízí dotace na energetické úspory a zateplení pro rodinné domy po celé republice. Poprvé po pěti letech bude zpřístupněn také pro pražské bytové domy. Vyčerpat se může zhruba 1,1 miliardy korun, z toho 600 milionů by mělo jít na rodinné domy a půl miliardy na "bytovky". Podle Šafránka je letos oproti předchozím letům málo peněz a na bytové domy se peníze mohou rychle vyčerpat.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ