Zázračný materiál
Češi vynalezli antialergenní hračku pro děti
15.07.2015 11:05 Původní zpráva
Počet děti, které trpí alergiemi nebo astmatem, stálé narůstá. Výskyt u dětí je od devadesátých let dokonce vyšší než u dospělých - v některých zemích se podílí na dvaceti procentech dětské populace. Důvodem je zvýšená expozice celoročně působících alergenů. Jejich zdrojem jsou například roztoči. Právě ti se jednoduše zabydlí v tkanině polštáře či hračky a skrze to škodí.
Běžné materiály nelze vyvinout tak, aby se v nich roztoči neusazovali. To ale neplatí pro nanotkaninu. Materiál, jehož velikost se pohybuje v rozmezí od jednoho do sta nanometrů, což je pro představu asi tisícina tloušťky lidského vlasu, vhodně poslouží pro vypuzení běžného roztoče s velikostí 420 tisíc nanometrů. Je pro něj prakticky nemožné, aby se v "tkaninové mřížce" udržel.
"Uvnitř hračky se nemůže hromadit ani prach, ani roztoči, ani žádné alergeny, ani žádné bakterie, všechno, co by mohlo tomu dítěti, když je v kontaktu s tou hračkou, vyvolávat alergické reakce. Stačí jenom povrchové očištění hračky, ale dovnitř se nedostane nic," dodává podrobnosti předseda Asociace nanotechnologického průmyslu České republiky ze společnosti NanoSPACE Jiří Kůs.
Společnost NanoSPACE se spojila s výrobcem původních dětských hraček Šapito a "vynalezla" Nanošapiťáka. Jakoby plyšáka bez plyše, který je dostupný v podobě zvířátek nebo třeba polštáře pro děti. Bezzávadná hračka je vhodná pro všechny alergiky, ale slouží také jako prevence pro ty, kteří alergií "ještě" netrpí, anebo pro děti se slabou imunitou.
"S alergií se většinou nenarodíme, ale ta alergie se nějak rozvine a rozvine se právě kvůli tomu, že jsme vystaveni působení alergenů, a potom už není cesty zpět. Proti alergiím se bojuje různě, většinou nějakými léky nebo chemicky, ale ta nanovláknová bariéra, tedy mechanická obrana, slouží tak, aby se dovnitř alergeny nedostávaly," říká Kůs.
Podle Jiřího Kůse je Česká republika "inkubátorem" výrobků z nanovlákna a v zahraničí není tento potenciál příliš využívaný. To by měl napravit projekt Česko je nano, který se snaží koncové výrobky z nanovláken dostat i za hranice Česka. Pomáhá s tím také Asociace nanotechnologického průmyslu, v rámci které se nanospolečnosti sdružují.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.