České děti tloustnou, protože nesnídají, tvrdí odborník

16. 6. 2015 13:45
Děti se často "opičí" po rodičích a stejně jako oni jedí buď ve spěchu, nebo vůbec.
Děti se často "opičí" po rodičích a stejně jako oni jedí buď ve spěchu, nebo vůbec.

Obézních dětí v Česku stále přibývá. Podle nejnovějších výsledků studií má u nás problém s nadbytečnými kilogramy dvacet až třicet procent dětí, pět až deset procent dětí z celkového počtu trpí přímo obezitou. Nejhůř je na tom Amerika, kde je obézních až 37 procent dětí. Za tloustnutí českých dětí může z velké části to, že nesnídají.

Pro děti je snídaně velmi důležitá. Nejenže dodá energii potřebnou na celé dopoledne, ale zároveň je tento pravidelný rituál základem pro správné stravovací návyky v dospělosti. Děti se také často "opičí" po rodičích, proto se nedivte, když jíte ve spěchu nebo vůbec, že vašemu potomkovi chybí vzor.

Snídaně by měla tvořit 20-25 procent z celodenního příjmu energie. Tělo po "prohladovělé" noci potřebuje doplnit zásoby pro správné fungování. Přestože dítě ve spánku nevytváří aktivní energii pohybem, potřebuje zdroje pro zachování funkce vnitřních orgánů, na udržení tělesné teploty, dechu, srdeční akce apod. (tzv. bazální metabolismus).

Děti, které pravidelně snídají, nemají potřebu se přejídat v odpoledních hodinách, a zabraňují tak obezitě. S tou se potýká kolem třinácti procent českých dětí ve věku šest až deset let. Velká část z nich si neshozená kila nese i do dospělosti, a jak je známo, nadváha je častou příčinou kardiovaskulárních onemocnění a dalších zdravotních problémů.

"Je prokázáno, že školáci, kteří pravidelně a zdravě snídají, snižují riziko vzniku obezity, a navíc se při učení mnohem lépe soustředí. Snídaně může být vydatnější a v případě, že má správný poměr sacharidů, bílkovin a tuků, funguje jako hodnotný startér organismu. Cereálie obecně patří mezi vhodnou snídani pro děti," uvedl RNDr. Pavel Suchánek  z Institutu dietologie a výživy.

Jaké cereálie kupovat?

Rodiče by však měli dávat pozor, jaké snídaňové cereálie nakupují. Mnoho výrobků je totiž doslova přesolených. "Některé lupínky, i když jsou sladké, paradoxně obsahují hodně soli. Průměrná denní dávka soli u dospělého by měla být podle Světové zdravotnické organizace (WHO) do 5 g, což je asi jedna čajová lžička. U dětí je to ještě mnohem méně. Je proto důležité hledat na obalu výrobky, které obsahují minimum soli, a naopak poskytují tělu vlákninu, vitaminy a minerální látky, které jsou nebytné pro správný růst," říká Suchánek.

Například kukuřičné lupínky Kellogg's, které jsou teď k dostání v Česku, obsahují v dávce 30 gramů jen 0,38 g soli, což je optimální množství proto, aby nebyla překročena denní dávka. Kellogg's navíc obsahují vitaminy a minerály, jako jsou niacin, železo, vitamin B6, vitamin B2 (riboflavin), vitamin B1 (thiamin), kyselina listová, vitamin D a vitamin B12.

Děti mají nejvíc v oblibě cereálie s čokoládovou příchutí. K snídani stačí velkému školákovi třicetigramová porce zalitá sklenicí mléka, u mladších dětí je to pochopitelně méně. Nezapomeňte, že snídat by děti měly maximálně do 1,5 hodiny po probuzení a ke každému jídlu by měly mít připraveno dostatek tekutin. "Absolutně nevhodné je podávat dětem k snídani některé ze snídaní dospělých, například smažená vajíčka se slaninou, jakékoli uzeniny nebo trvanlivé sladké pečivo," dodal Suchánek. Takové snídaně, které jsou typickým snídaňovým jídelníčkem dospělých, obsahují příliš mnoho soli, jednoduchých cukrů nebo nevhodných jak nasycených, tak ztužených tuků.

Jak kukuřičné lupínky vznikly?

V roce 1894 Dr. John Harvey Kellogg, který propagoval vegetariánství, vařil obilí pro své klienty v sanatoriu v Michiganu. Obilí se mu rozvařilo, a protože mu omezené finanční zdroje nedovolovaly plýtvat jídlem a vyhodit jej, rozhodl se i toto jídlo dále zpracovat. Po vysušení se ukázalo, že je to velmi chutné, a následné experimenty byly zaměřeny i na jiné druhy obilovin. Se svým bratrem Willem Keithem Kelloggem začal pracovat na svém vynálezu a v roce 1896 si nechali kukuřičné lupínky patentovat. V roce 1906 byla založena společnost Kellogg's, která je dodnes předním světovým výrobcem cereálií.

Autor: - red -Foto: archiv

Další čtení

Putin vyhlásil velikonoční příměří. Nabídl třicet hodin namísto třiceti dnů

Zahraničí
20. 4. 2025

Křesťané si dnes připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista

Domácí
20. 4. 2025

V Luhačovicích bude gastronomický festival Chutě Zlínského kraje

Domácí
20. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ