Dětem narozeným císařským řezem hrozí častěji alergie

25. 2. 2013 12:34
Dítě narozené klasickým způsobem je ve výhodě, tvrdí lékaři.
Dítě narozené klasickým způsobem je ve výhodě, tvrdí lékaři.

Stále více českých matek se rozhoduje, zda své potomky přivede na svět klasickým způsobem, nebo využije nabídek některých porodnic a podstoupí císařský řez. V rozhodování by jim mohla pomoci nová studie Nemocnice Henryho Forda, podle které mají děti narozené "císařem" větší riziko vzniku alergií než miminka, která na svět přišla bez chirurgického zásahu.

Studie přednesená na výroční konferenci společnosti American Academy of Allergy, Asthma and Immunology se řadí po bok výzkumů zkoumajících, jaký vliv má průběh porodu na pozdější zdraví dětí. Podle posledních poznatků jsou miminka narozená císařským řezem až pětkrát náchylnější na vznik alergií než jejich sourozenci a vrstevníci, kteří se narodili klasickým způsobem.

"Přidáváme se ke svým kolegům, podle nichž má na naši imunitu zásadní vliv prostředí porodních cest. Právě tehdy se zřejmě tvoří podstatná část imunitního systému," tvrdí vedoucí výzkumu Christine Cole Johnsonová. 

Děti porozené císařským řezem mají v trávicím traktu jiné mikroorganismy, které je činí náchylnějšími k vytvoření látky zvané imunoglobulin E vedoucí k vzniku alergií a problémů s dýcháním, varuje studie.

Výzkum zahrnoval přes 1250 dětí, které byly zdravotníky vyšetřeny zhruba každého půl roku. Lékaři se zároveň zajímali, zda byly děti kojené mateřským mlékem, jaká je úroveň čistoty v jejich domově, zda mají alergie a astma v rodině, jakými prošly nemocemi, zda rodiče kouří či zda žijí v blízkosti zvířat.

Podle Pavla Kohouta z Thomayerovy nemocnice v Praze je z pohledu alergií důležitý zejména první rok života, kdy dozrává střevní sliznice a navozuje se tolerance k různým antigenům. Dítě tak rozeznává bezpečné od nebezpečného. Pokud však sliznice nefunguje dobře, může dojít ke vzniku celiakie, potravinových či jiných alergií. "Čím více alergenů dítě během tohoto období potká, tím se mu bude dařit lépe. Problém je, že vše konzervujeme, vaříme a dezinfikujeme a děti se se spoustou látek jednoduše nesetkají," řekl před časem Kohout on-line deníku TÝDEN.CZ.

Další čtení

Putin vyhlásil velikonoční příměří. Nabídl třicet hodin namísto třiceti dnů

Zahraničí
20. 4. 2025

Křesťané si dnes připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista

Domácí
20. 4. 2025

V Luhačovicích bude gastronomický festival Chutě Zlínského kraje

Domácí
20. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ