Úrazy jsou nejčastější příčinou úmrtí českých dětí. Nejvíce smrtelných úrazů utrpí jako spolujezdci v osobních autech. Vyplývá to z celorepublikové statistiky dětských úrazů, která vznikla v Česku vůbec poprvé, a to v rámci Národního akčního plánu prevence dětských úrazů na léta 2007 až 2017.
I když už čtvrtý rok umírá v důsledku úrazů méně dětí, zůstávají stále hlavní příčinou jejich smrti, léčení a invalidity. V roce 2005 připadalo v ČR na 100 tisíc dětí sedm úmrtí následkem úrazu, v roce 2008 4,34. Průměr EU je 5,17.
Na silnicích umírá nejméně dětí ve Švédsku, nejvíce v Rumunsku. Česko má až trojnásobné počty úmrtí dětí v dopravě než Švédsko.
Mezi lety 2006 až 2009 ubylo ambulantně ošetřených úrazů o 28 procent, ošetřeno bylo necelých 322 tisíc. Méně dětí s úrazem také potřebovalo léčení v nemocnici. Nejčastější příčinou hospitalizace jsou pády.
Silnice, sebevražda, tonutí
Nejčastěji se děti zraní doma a v okolí domova, zejména do pěti let věku. Nejzávažnější druhy úrazu jsou dopravní nehody, sebepoškození a tonutí. Nejvíce školních úrazů bylo v základních školách, zejména v Pardubickém kraji a na Vysočině, nejméně v Praze. Přes polovinu úrazů bylo v hodinách tělocviku, pětina o přestávkách, nejčastěji poraněnou částí těla byly ruce a nohy.
Chlapci utrpí vážný úraz častěji než dívky. Platí to pro všechny věkové kategorie kromě dětí do jednoho roku. Riziko úrazu zvyšuje život v chudobě. Úrazová prevence se proto podle odborníků má zaměřit také na děti z ohroženého sociálního prostředí.
Podle ministerstva přispívají k poklesu úmrtnosti dětí následkem úrazu v ČR dobrý systém zdravotní péče, soustředění závažných úrazů do dětských traumacenter, prevence a osvětové kampaně. Školy zařadily výuku první pomoci, prevence úrazů je také součástí studia budoucích učitelů.