Lékařská péče o nastávající maminky mění svou tvář. Nejenže raketově přibývá různých vyšetření, rozrůstá se komerční sektor, který nabízí další možnosti, ale také rodí stále starší matky, u nichž je riziko komplikací mnohem vyšší. Jak se v záplavě informací vyznat? A co má skutečně smysl absolvovat?
Průměrná nastávající maminka absolvuje v Česku do porodu 11 kontrol, minimálně třikrát si nechá odebrat krev a pětkrát uvidí své miminko na ultrazvuku. Tak hovoří čísla z Ústavu zdravotnických informací a statistiky. A v následujících letech se budou ještě zřejmě zvyšovat.
Do praxe se dostávají nové vyšetřovací metody, ženy stárnou a plodí děti v mnohem vyšším věku než dřív, genetická vyšetření jim poskytují informace o tom, jaké riziko má jejich miminko, že se narodí s nějakou chorobou či vadou. "Ženy jsou v podstatě pod informační smrští, neví, co mají od jednotlivých vyšetření čekat. Navíc absolvování prohlídky může vést k falešnému pocitu, že vše bude v pořádku," podotýká profesor Pavel Calda z porodnice v Apolinářské ulici v Praze.
* Co očekávat od genetických vyšetření?
* Jaké noční můry trápí nastávající matky?
* Jak předcházet vadám při vývoji miminka?
* Jak rostou s věkem rodiček rizika Downova syndromu?
* Mají vůbec těhotné ženy šanci zjistit, zda se jim narodí zdravé dítě?
Odpovědi na tyto a další otázky najdete v novém vydání časopisu TÝDEN, který vychází v pondělí 11. března.