Let s dětmi: Napít, prokapat nos a místo sedativ antialergika

4. 7. 2013 07:00
Jak to udělat, aby vaše dítě bylo během letu v klidu?
Jak to udělat, aby vaše dítě bylo během letu v klidu?

Cestování letadlem s malými dětmi se obává většina rodičů. Jak to bude potomek snášet? Co když bude řvát a ostatní cestující nás budou nenávidět, strachují se. O komfort dětí nejen během letu, ale i na letišti je dnes už vzorně postaráno. Obavy by proto měla budit spíše zdravotní rizika, která s sebou cestování vzduchem přináší.

Největšími nepřáteli malých cestujících během letecké přepravy jsou tlak a klimatizace. První nepříjemně zatěžuje sluchovou trubici, druhý celý organismus. Výsledkem mohou být bolesti v uších, infekce dýchacích cest i zánět středního ucha.

Noční můrou cestujících i rodičů je plačící a vztekající se dítě (ilustrační foto)."Problém vzniká tím, že ve výšce je nižší barometrický tlak, s čímž se musí vypořádat bubínek, který je z obou stran obklopen vzduchem," vysvětluje příčinu zaléhání uší při přistávání královéhradecký ušař Ivan Hybášek.

Protože je sluchová trubice u dětí výrazně užší než u dospělých, vyrovnávání tlaku v dutině bubínkové probíhá obtížněji, a proto při přistávání děti často pláčou. Ještě hůře jsou na tom ty, které zrovna prodělávají rýmu či zánět nosohltanu. "Tlakový rozdíl může být významný a může vyvolat nejen tlak v uchu, ale i bolest, někdy i závrať," varuje lékař.

Dát napít a prokapat nos

Jak tedy bolestivému zalehnutí uší u dětí zabránit? "Dát jim při přistávání tekutiny z kojenecké lahve, a je-li evidentní rýma, pak také nastříkat do nosu trochu spreje, který zhojí zduřelou sliznici," radí ušař. Stejná situace jako při přistávání letadla může nastat i při sestupu lanovky, sjezdu autem do údolí nebo rychlostního výtahu ve výškových budovách.

Vedle tlakových změn ohrožuje zdraví (nejen) dětských pasažérů klimatizace. "Zdravou sliznici dýchacích cest pokrývá ochranná vrstva, která ji chrání proti infekci. Klimatizace tuto ochrannou bariéru vysušuje, a tak lidé v klimatizovaných místnostech mohou snadněji onemocnět," vysvětluje pražská pediatrička Hana Cabrnochová.

Riziko onemocnění v letadle je o to větší, že v uzavřeném prostoru cestuje množství lidí, navíc dětský imunitní systém je nevyzrálý. Výsledkem může být respirační infekce a bolestivý zánět středního ucha. Lékárnička s léky proti bolesti, teplotě a s analgetickými kapkami speciálně do ucha by proto neměla v zavazadlech chybět.

Na pražském letišti najdete dětský koutek u obchodu s hračkami Bambule mezi Terminálem 1 a 2 (ilustrační foto).Rodiče by před odletem měli zvážit i případná doplňková očkování doporučovaná pro danou destinaci. Cabrnochová doporučuje alespoň tu proti žloutence typu A: "Je to nemoc nemytých rukou a právě hygiena se při cestování dost zanedbává." Přitom právě na cestách bychom měli dodržovat hygienická opatření důsledněji než obvykle, protože na letišti se vyskytují lidé, a tedy i viry a bakterie z celého světa. "Také by mělo být zahájeno povinné očkování, kterým je možné předcházet i černému kašli a spalničkám, které se v Evropě začaly opět častěji objevovat," dodává lékařka.

Dále radí vzít na cestu dostatek jídla a pití pro děti, počítat s tím, že se na letišti můžete zdržet, a lety plánovat především s ohledem na ně. "Cestování organismus především malých dětí vyčerpává, naruší se jejich denní rytmus, proto potřebují alespoň dva tři dny na aklimatizaci," upozorňuje s tím, že leteckou dovolenou je proto vhodné plánovat na delší dobu než jeden týden.

Dítě pod sedativy? Raději si vyhrát

Většina rodičů ale po nákupu letenky zvažuje hlavně to, jak dítě během letu zabavit, aby svým neposedným chováním, křikem či pláčem neobtěžovalo ostatní pasažéry. Někteří proto po pediatrech chtějí předpis na sedativa. "Radost z takových žádostí rozhodně nemáme," komentuje snahu rodičů děti "naládovat" psychofarmaky Cabrnochová. "Je-li to opravdu nezbytné, je možné použít volně prodejné léky proti alergiím, které mají sedativní účinky. Zcela výjimečně předepíše lékař léky na bázi diazepamu," dodává.

Matky - zkušené cestovatelky radí bezpečnější a pro dítě příjemnější způsob, jak je před letem uklidnit. Nechat je se před nástupem na palubu pořádně vydovádět přímo na letišti, ať už hrou v dětském koutku nebo honěním v prázdné čekárně. Další fígl se osvědčil Romaně, matce tříletého Davida. "Do letadla beru vždycky jak hračku oblíbenou, tak úplně novou, kterou pak během dovolené zase schovám, takže syna zabaví i při cestě zpět," usmívá se.

Kdo si hraje, nezlobí
Na Letišti Václava Havla si děti mohou pohrát ve dvou velkých dětských koutcích a několika minikoutcích. Zároveň je pro ně a jejich rodiče k dispozici speciální místnost s přebalovacími pulty, místem na hraní a vlastními toaletami. Cestovní výbavu pro nejmenší nabízí na delších linkách mnohé letecké společnosti. Například ČSA rozdává malým pasažérům plyšové hračky, pastelky a omalovánky, na dálkových spojích bývají k dispozici i filmy, dětská hudba a elektronické hry. U Emirates Airlines navíc matky malých dětí automaticky dostanou balíček s plenkami, dudlíkem, chrastítkem, dětským krémem i vlhkými ubrousky.
Kam s kočárkem
Kočárky typu "golfky" můžete vzít až na palubu letadla, ostatní typy kočárků musejí projít rentgenem a po nástupu na palubu budou uloženy v zavazadlovém prostoru a opět k dispozici ihned po výstupu z letadla. Další možností je půjčení kočárku pro dobu strávenou na letišti zdarma. Kočárky bývají odbavovány zdarma, cestuje-li s nimi i dítě.



Autor: Iva Vokurková Foto: ČTK , Shutterstock

Další čtení

Putin vyhlásil velikonoční příměří. Nabídl třicet hodin namísto třiceti dnů

Zahraničí
20. 4. 2025

Křesťané si dnes připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista

Domácí
20. 4. 2025

V Luhačovicích bude gastronomický festival Chutě Zlínského kraje

Domácí
20. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ