"Masožravá" děvčátka dospívají dříve v ženy
15.06.2010 08:05 Původní zpráva
Dívky, které jedly v dětství hodně masa, "dostávají" menstruaci dříve než ostatní. Britští vědci srovnávali jídelníčky tří tisícovek dvanáctiletých děvčat. Zjistili, že více porcí masa ve třech a sedmi letech výrazně souvisí s dřívějším fyziologickým dospíváním. A je to dobře, nebo ne?
V časopise Public Health Nutricion vědci píší, že strava bohatá na maso může ženské tělo lépe připravit na těhotenství, spouští pubertu dříve. Závěry studie cituje on-line verze britské BBC.
Během 20. století spadl průměrný věk, kdy u děvčat nastupuje pohlavní zrání. Obecně se míní, že je to díky lepší výživě a s tím spojené rostoucí obezitě v populaci, což ovlivňuje hormonální procesy v těle.
V poslední studii vědci měli k dispozici data od skupiny dětí sledované od jejich narození. Ve 12 letech a osmi měsících se rozdělily na dívky, které už mají měsíčky, a ty, které ještě ne. Vědci pak srovnávali jejich záznamy o stravě, které byly pořízeny v jejich třech, sedmi a deseti letech, a zjistili, že nástup (či nenástup) menzesu silně ovlivnila spotřeba masa. Tři čtvrtiny dívek, které už ve dvanácti menstruovaly, jedly mnohem více masa než ty ostatní.
Maso hraje větší roli než BMI
A je to dobře, nebo špatně? Podle lékařů je časná první menstruace jedním z rizikových faktorů pro vznik rakoviny prsu, ale vědci zdůrazňují, že není potřeba dívkám maso z jídelníčku škrtat, jen by ho neměly jíst tolik. Největší sedmileté "masožravky" pojídaly 12 i více porcí masa týdně, tříleté často víc než osm porcí. "Maso je dobrý zdroj zinku a železa, což jsou prvky důležité například pro dobrý průběh těhotenství," říká expert na výživu a vedoucí výzkumu Imogen Rogers.
A jak je to s obezitou? Podle vedoucího studie Imogena Rogerse se ukázalo, že váha (resp. nadváha) není jediný faktor dřívějšího dospívání, jak se dřív myslelo. Průměrný věk prvních měsíčků se u sledovaných dívek nesnižoval s rostoucí tělesnou hmotností. Podle endokrinologů tak dřívější menstruace skutečně souvisí spíš s příjmem proteinů (nejčastěji z masa) než s tělesnými mírami.
ČTĚTE TAKÉ: Každé desáté české dítě je obézní, zjistil průzkum
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.