Nepravidelný spánek u malých dětí ovlivňuje jejich mozek

10. 7. 2013 07:00
Nepravidelný spánkový režim ovlivňuje výkony dětí (ilustrační foto).
Nepravidelný spánkový režim ovlivňuje výkony dětí (ilustrační foto).

Nepravidelný spánkový režim může u malých dětí neblaze ovlivnit vývoj jejich mozku a školní výsledky, ukazuje nejnovější studie. Ukládání ke spánku pokaždé v jinou dobu přitom více ovlivňuje děvčátka než chlapce, píše Guardian.

Vědci z University College London sledovali více než jedenáct tisíc sedmiletých dětí a konstatovali, že ratolesti ukládané od tří let do postýlek ve stejnou dobu měly lepší výsledky ve čtení, matematice i prostorových dovednostech než děti chodící spát nepravidelně.

Podle britských vědců nedostatek rutiny může ovlivnit raný vývoj dětí narušením jejich biologických hodin, přičemž nedostatek spánku zhoršuje schopnosti paměti a učení. "Nejvíce jsou děti ovlivněny ve třech letech, což je znepokojující. Pokud malé děti nechodí pravidelně spát, nedokážou pak zpracovat všechny informace z okolního světa a později musejí vyvíjet větší úsilí, což je staví na složitou cestu," říká profesorka Amanda Sackerová.

Dlouhodobé následky

Výsledky testů sice nebyly u dětí bez řádného spánkového režimu o moc horší, ale ukazuje se, že problémy se v dětství kumulují a udeří v plné síle později. Sackerová a její tým čerpali z britské studie UK Millenium Cohort Study zaměřující se na čerstvě náctileté a testující jejich dovednosti v průběhu několika let se zaměřením na to, zda na ně mělo nepravidelné spaní nějaký vliv. Zkoumaní jedinci byli na základě informací od rodičů rozděleni do dvou skupin podle toho, jak pravidelně chodili během týdne spát. Nižší skóre měli ti, kteří uléhali v různých časech.

Nepravidelný spánek má za následek například horší soustředění (ilustrační foto).Nejvyšší pokles odborníci zaznamenali u dívek, které se v brzkém věku ukládaly ke spánku v různou dobu. Vědci to v magazínu Journal of Epidemiology and Community Health vysvětlují ovlivněním mozkové plasticity a schopnosti naučit se a zapamatovat si nové informace. "Spánek je daň, kterou platíme za plasticitu mozku, abychom druhý den byli schopni učení. Vývoj v raném věku zásadně ovlivňuje zdraví a duševní pohodu, které mohou být nedostatkem spánku v dětství zásadně ovlivněny po celý život," potvrzuje vedoucí výzkumnice Yvonne Kellyová.

Kvůli hodině dva roky pozadu

Izraelská studie dokonce uvádí, že děti, které neměly dostatek pravidelného spánku, mají v učení dvouletou ztrátu. Akademici z Tel Avivu varují, že jedenáctiletí, kteří spí o hodinu méně než jejich vrstevníci, jsou na tom se soustředěním stejně jako devítileté děti, napsal Daily Mail.

Kvůli nedostatečně dlouhému nebo nekvalitnímu spánku dochází ke zhoršení kognitivních funkcí s následným zhoršením školního prospěchu, k poruchám chování, ke změnám nálady a emocí (podrážděnost, agresivita), potvrzuje neuroložka Soňa Nevšímalová. Podle lékařky Susan Redlineové navíc existuje souvislost mezi spánkovou deprivací a neuropsychickými poruchami, jako jsou úzkosti či deprese.

Další čtení

Putin vyhlásil velikonoční příměří. Nabídl třicet hodin namísto třiceti dnů

Zahraničí
20. 4. 2025

Křesťané si dnes připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista

Domácí
20. 4. 2025

V Luhačovicích bude gastronomický festival Chutě Zlínského kraje

Domácí
20. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ