Nový slovník odborných termínů pro neslyšící vznikl na Vysokém učení technickém v Brně. Studenti v něm najdou znaky pro akumulátor, amplitudu, anodu a tři stovky dalších pojmů. Najít pro ně vyjádření v českém znakovém jazyce nebylo dosud jednoduché, informovala mluvčí brněnské techniky Radana Kolčavová. Mnohé pojmy se musely opisovat prstovou abecedou.
Slovník vytvořily pracovnice poradenského centra Přes bloky, které pomáhá handicapovaným studentům. Vznikal asi čtyři měsíce. Pro některé termíny existovalo více různých vyjádření, a tak bylo nutné znak ustálit. Pro velkou část odborných výrazů ale musely vzniknout znaky zcela nové.
"Na fakultě strojního inženýrství studují neslyšící, kteří se setkávají s velkým množstvím odborné terminologie. Mezi neslyšícími je ale málo vysokoškoláků, kteří absolvovali technickou školu, tudíž i mezi uživateli znakového jazyka tato terminologie chyběla," uvedla Naďa Botková z poradenského centra.
Nový slovník ale nezůstane jen u tří set výrazů. Rektor brněnské techniky Petr Štěpánek předpokládá jeho další rozšiřování. "Nedostatek znaků je například v odborných předmětech jako konstruování či počítačová geometrie a grafika," naznačila tlumočnice Radka Kulichová, která se na projektu podílela.
Neslyšící studenti mohou využívat při výuce služeb tlumočníků do znakové řeči. Na VUT v Brně ale studují také nedoslýchaví studenti, kteří dávají přednost možnosti simultánního přepisu přednášek. Jejich asistenti doslovně zapisují výklad vyučujícího. Další možností je pak převod zvuku z mikrofonu přednášejícího přímo do sluchadel pomocí indukční smyčky.
Neslyšícím pomůže slovník technických pojmů ve znakovém jazyce
10. 11. 2015 21:16
Slovník vznikal asi čtyři měsíce.
Autor: ČTK Foto: ČTK