Česko se rozhodlo bojovat proti šikaně a přidalo se k projektu Beat Bullying (Poraž šikanu), který vznikl v Británii. Jeho princip stojí na školení dětských mentorů, kteří svým vrstevníkům pomáhají a zároveň se mohou sami obrátit na starší profesionály. Nadějné vyhlídky slibují až stovky mentorů ve školách po celé republice.
Třicet procent dětí neví, kde mají ve škole schránku důvěry a možnosti svěřit se ve škole jsou malé. O tři procenta více dětí někdy bylo svědky šikany a zná ji ve formě ignorování. Přesto je psychická šikana mezi dětmi přehlížena, vyplývá z průzkumu Nenech sebou zametat, který se letos konal mezi téměř pěti sty žáky prvního stupně základních škol.
"Sama jsem byla šikanovaná a rozhodla jsem se stát mentorkou. Zatím jsem poradila jen pár lidem, protože se o programu zatím moc neví. Jeden klient mě chtěl požádat o pomoc, ale zakázala mu to maminka, protože mi je jen šestnáct let a nechtěla, abych mu radila. Musíme dodržovat diskrétnost, když za námi někdo přijde," popisuje svoji úlohu mentorky Monika Šmolcnopová ze Základní školy Františka Řezáče v Litni u Berouna.Dětí, jako je Monika a snaží se pomáhat vrstevníkům, kteří se setkali nebo setkávají se šikanou, je zatím čtyřicet, ale příští týden jich přibyde dalších padesát. "Chtěli bychom dosáhnout počtu dvou set mentorů, ale doufáme, že během září nebo října by jich mohlo být dokonce čtyři sta. Zatím školíme především v okolí Prahy a v moravskoslezské Čeladné. Postupně ale budeme přidávat školení v Libereckém kraji a na Mostecku," popisuje budoucnost projektu jeho realizátorka a lektorka Zuzana Brotánková.
Školení pomocníci
Každý, kdo se chce stát mentorem a být k dispozici ostatním, kterých se problém šikany i kyberšikany týká, musí projít speciálním dvoudenním školením s odborníky. Vybírá se 25 až 30 dětí z jedné školy (aktivní děti nebo svědci šikany), kterým je jedenáct až sedmnáct let. Součástí "zaučení" je diskuse o tom, jak vypadá šikana, jak si s ní poradit a jak pomáhat vrstevníkům, kteří se s ní setkají.
Následují přednášky, tematické nástěnky, články do školních časopisů, tvorba projektů či sociální akce, do nichž se zapojují také ostatní děti ze školy. Dětským mentorům, jimž se podobně staří vrstevníci svěřují raději než rodičům či učitelům, je nadále k dispozici pomoc psychologa, starších profesionálních mentorů nebo kontaktní osoby ve škole.
Projekt se v Česku rozjel v polovině května a jeho součástí je také stránka beatbullying.org, na níž mohou děti hledat pomoc mentorů, vyšších autorit i psychologů. Každodenně je k od dvou do deseti hodin k dispozici i chatová místnost, na jejíž běh dohlíží moderátor a psycholog. "Nelze říct, kdo je šikanou nejvíce ohrožen, začíná už ve školce a prolíná se základní i střední školou. U vyšších ročníků se však častěji objevuje fyzická agrese," vysvětluje psycholožka Katarína Repková.
Za bezpečný internet
Problematikou šikany a kyberšikany, která nabývá nejčastěji podobu dlouhodobého obtěžování skrze mobilní telefon, se zabývají i další projekty. Prvním z nich, který skončí v srpnu, se jmenuje Projekt Internet - nejdřív Ochrana, pak Radost a pomáhá dětem ve věku 10 až 17 let bezpečně se pohybovat na sociálních sítích. Ve druhém případě jde o stránky bezpecne-online.cz, jejichž cílem je poskytovat mladým uživatelům, jejich rodičům i pedagogům užitečné informace o bezpečném používání internetu.