Správný růst a trávení: pitný režim dětí je velmi důležitý

25. 8. 2015 10:45
Základem pitného režimu dětí by měla být neperlivá pramenitá minerální nebo kojenecká voda.
Základem pitného režimu dětí by měla být neperlivá pramenitá minerální nebo kojenecká voda.

Správný pitný režim je pro lidské tělo důležitý v každém věku. U dětí ve vývinu by však měl být na příjem tekutin kladen obzvláště velký důraz. Dostatek vhodných tekutin děti potřebují jednak pro svůj bezproblémový růst, ale také pro správné trávení a rozvoj mozkových buněk. To jsou pouze některé z mnoha důležitých faktorů, které pitný režim u těch nejmenších z nás ovlivňuje. Při doplňování tekutin u dětí je také třeba mít na mysli, že dětský organismus má podstatně vyšší nároky, než je tomu u dospělého jedince. Tělo dítěte je tvořeno větším podílem vody, a tak musí poměrově doplňovat více tekutin.

Podle MUDr. Petra Tláskala ze Společnosti pro výživu a SZÚ se ideální doporučený denní příjem tekutin pro děti na základní škole pohybuje mezi 1,9 až 2,1 litru. Tato čísla pro správný vývin našich potomků se však v reálu zcela rozcházejí se skutečnými návyky/zlozvyky dětí, které nepijí, popřípadě konzumují přeslazené nápoje. MUDr. Jana Foltinová, odbornice na epidemiologii, hygienu a výživu dětí, říká, že "dnešní děti pijí málo - dvacet procent dětí vypije denně pouze do půl litru tekutin. Navíc děti pijí nárazově - často vůbec nepijí ráno a dohánějí to až ve školách a školkách. Tam převládají "pitíčka", kolové a slazené limonády nebo džusy - až osmdesát procent nápojů, které děti vypijí ve školních zařízeních, jsou nápoje slazené."

Zanedbávání pitného režimu u školáků pak vede k dehydrataci a následně řadě komplikací a nemocí. Dehydrované děti jsou ve školních lavicích unavené, nesoustředěné, často je bolí hlava a cítí se vyčerpané. Mezi další příznaky dehydratace se může přidat také stres, nervozita a při dlouhodobé dehydrataci také problémy s ledvinami a nárůst podílu tuku v těle. Pití vody totiž čistí tělo a udržuje v běhu náš metabolismus, čímž přispívá ke štíhlé linii. Pokud si rozhodíme metabolismus už v raném věku, budeme se pak v dospělosti nadbytečných kil zbavovat mnohem hůře.

Sladké limonády a obezita

Spousta dětí pak pravidelně místo přírodní vody sahá po přeslazených limonádách, jež jsou jednou z hlavních příčin dětské obezity, která už je celosvětovým problémem - hovoříme o globální dětské obezitě. Podle posledních studií má v ČR kvůli přeslazeným limonádám dvacet až třicet procent dětí problém s nadváhou. "Děti, které pijí více slazených nápojů, mají podstatně vyšší váhu než ostatní děti. Důvodem jsou kalorie obsažené ve slazených nápojích," uvádí americká studie Cornell University. Tláskal dále říká: "Skandální je, že v rámci podpory zdraví se do škol dostává ovoce, mléko či zelenina, ale ve školních automatech si děti mohou koupit kaloricky bohaté nápoje." Vše potvrzuje i specialistka z Německého institutu pro výživu a dietu Katrin Ratschkeová z Cách: "Konzumace cukrem slazených nápojů, jako jsou limonády, je příčinou vzniku obezity u dětí."

Nezdravý pitný režim a časté pití přeslazených nápojů, které vedou k dětské obezitě, navíc vyvolávají další chuť na sladké. Výzkumy potvrzují, že více než polovinu doporučovaného denního příjmu cukrů tak děti přijmou ze slazených nápojů. Podle dat Evropské komise pak každé třetí dítě ve věku 6-9 let trpí nadváhou nebo obezitou. Obezita pak s sebou nese řadu nemocí a potíží v podobě diabetes, onemocnění kardiovaskulárního systému, onemocnění jater, poškození kloubů aj.

Daň na sladké limonády

Globální dětská obezita už dosáhla takových rozměrů, že lékaři ve Velké Británii v rámci boje s epidemií obezity požadují dvacetiprocentní daň na sladké nápoje. Britští lékaři tak vyzývají vládu, aby uvalila dvacetiprocentní daň na všechny cukrem slazené nápoje a zároveň tím pokryla dotace na ovoce a zeleninu. Hlavní snahou je obrátit nerovnováhu mezi nezdravými a zdravými potravinami. "Lékaři v Británii se stále více obávají dopadu špatných stravovacích návyků, které jsou zodpovědné za až sedmdesát tisíc úmrtí ročně," řekla profesorka Sheila Hollinsová.

Co by měly děti ideálně pít

Základem pitného režimu u dětí by měla být především neperlivá pramenitá minerální voda nebo kojenecká voda. Popřípadě přichází v úvahu také kvalitní ovocné čaje, u kterých bychom to neměli přehánět se slazením. U minerálních vod je pak důležité pro děti a dorostence vybírat ty s nižší a střední mineralizací, které jsou vhodné k pití každý den. V případě, že děti hodně sportují nebo se věnují jiným fyzicky náročným aktivitám, je záhodno sahat spíše po minerálních vodách, které jejich tělu pomůžou doplnit potem vyplavené minerály a ionty.

Autor: - red -Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ