Zákaz fyzických trestů u dětí údajně snižuje násilí mezi dospívajícími. Odborníci se navíc shodují, že mají tělesné tresty negativní vliv na psychický vývoj jedince. Zároveň je to podle nich neefektivní metoda, jak u dítěte dosáhnout poslušnosti. Informaci uvedl server independent.co.uk.
Výzkumníci se ve své studii zaměřili jak na země, kde jsou fyzické tresty legální, tak na ty, kde jsou ze zákona zakázané. Šlo celkem o 400 tisíc dětí z 88 zemí. Zkoumali především data ohledně stupně fyzického násilí mezi dětmi, což následně porovnávali s tím, zda je v zemi legální a zároveň společensky přijatelné trestat děti fyzicky. Z celkového počtu sledovaných zemí je ve 30 úplný zákaz, ve 38 je částečný a ve 20 je to zcela na rodičích.
A výsledky mluví za vše. Větší výskyt násilí obecně panuje mezi chlapci, přičemž v zemích, kde rodiče nemohou fyzicky potrestat své dítě, je agresivita u mladistvých chlapců menší o 69 procent, mezi dívkami je to 42 procent. V oblastech, kde platí pouze částečný zákaz, nedošlo k výraznému snížení. "Výsledky studie tak podporují domněnku, že ve společnost, ve které rodiče netrestají své děti tělesně, klesá agresivita mezi mladistvými," uvedl tým kanadských expertů.
V záři vyzvala řada školních psychologů k úplnému zákazu tělesných trestů, protože údajně škodí psychickému zdraví dětí. Za něco podobného bojuje také Asociace školních psychologů ve Velké Británii, s tím, že se jedná o "neefektivní metodu, jak u dítěte dosáhnout disciplíny". Rovněž požadují, aby byla ze zákona vyjmuta část o "přiměřeném trestu" z roku 2004, která podle kritiků odporuje Úmluvě OSN o právech dítěte.