V Česku postupně přibývá pěstounů na přechodnou dobu. Za poslední rok se jejich počet skoro ztrojnásobil. V polovině ledna úřady evidovaly 334 lidí, kteří se mohou po určitou dobu starat o děti v tísni či se o ně už starají. Před rokem bylo přechodných pěstounů 115. Celkem pěstounskou odměnu loni v prosinci podle zprávy o vyplácených dávkách dostávalo 11 300 lidí - většinou dlouhodobých pěstounů. O rok dřív úřady vyplácely 10 100 odměn a na konci roku 2012 kolem 9300 odměn.
Zhruba polovinu pěstounů tvoří prarodiče, šestnáct procent jiní příbuzní a třetinu cizí lidé. Pěstounská péče na přechodnou dobu tvoří zatím malou část. V Česku se zavedla od roku 2006. Využívala se ale velmi málo. V roce 2011 se do ní dostalo jen šest dětí. Systém změnila od roku 2013 novela o ochraně dětí. Upřednostnila péči v rodině před ústavem. Upravily se i odměny.
"Novela podpořila krátkodobou, profesionální péči. Nepodpořila dlouhodobou péči. Stát spoléhá na to, že je tady spousta lidí sociálně zaměřených, kteří si mohou dovolit a chtějí dělat charitu. Protože dlouhodobá pěstounská péče s příspěvkem je charita. To není zaměstnání. Vytrhneme státu přitom trn z paty," stěžovala si před nedávnem poslancům sociálního výboru dlouhodobá pěstounka Hana Bojková.
Při dlouhodobé péči o jedno dítě člověk dostává měsíčně odměnu osm tisíc korun, za dvě děti dvanáct tisíc a za tři a více dětí či za postižené dítě dvacet tisíc korun. Částku dvacet tisíc korun pobírá i přechodný pěstoun. Dostává ji také tehdy, pokud se zrovna o žádné dítě nestará. Když pečuje o dítě s handicapem, činí suma 24 tisíc korun.
Úprava částek zájem o profesionální pěstounskou péči výrazně zvýšila. Před rokem působilo v ČR na 115 přechodných pěstounů. V náhradní péči bylo 132 chlapců a děvčat. O kolik dětí se krátkodobě náhradní rodiče starají nyní, ministerstvo nesdělilo. Údaje za minulý rok zatím shromažďuje, mělo by je mít nejspíš v dubnu.
Pěstouni poukazují i na to, že soudy nestíhají o svěření do péče rozhodovat. Jsou zahlcené, takže řešení případů se táhne i měsíce. Pokud soudce nevydá předběžné opatření, aby děti mohly jít do náhradní rodiny, zůstávají dál zbytečně v ústavu.
Podle náměstkyně ministryně práce Jany Hanzlíkové (ANO) novela ale své cíle plní a počet dětí v ústavech se snižuje. Ubývá také dětí, které úřady z rodin odebírají. Případy se řeší individuálně, pomoc dostává rodina, rozvíjejí se sociální služby, popsala náměstkyně. Podle ní ministerstvo práce s resortem spravedlnosti o procesu svěřování do pěstounské péče a k osvojení jednalo. Shodlo se na tom, že se problém s průtahy dá řešit jinak než další novelou.
Ministerstvo práce začalo s náborem lidí, kteří by se pěstounství chtěli věnovat. V lednu odstartovalo například kampaň v Moravskoslezském kraji.