Děti tráví většinu svého času před obrazovkami. Mobily, tablety a další chytré přístroje se staly pro ně nepostradatelnými a hrou s nimi stráví i několik hodin denně. Většina rodičů si proto klade otázku, jaký vliv má čas strávený u mobilů a televizí na jejich mozek. Přelomová americká studie jim může pomoci, informuje portál CBS News.
Jedná se o dlouhodobou studii financovanou americkou vládou, která po deset let zkoumala deset tisíc dětí z 21 zemí světa. Tento týden vědci zveřejnili první části výsledků analyzovaných dat od 4500 tisíce dětí. Díky skenování funkce jejich mozků přišli k překvapivému závěru. Konstatovali, že u dětí, které tráví před obrazovkami i několik hodin denně, dochází ke ztenčení kortexu, tedy vnější vrstvy nervové tkáně. Tato tkáň zpracovává informace od pěti základních smyslů.
"Stále nevíme, jestli se jedná o špatnou věc a jestli je to způsobené právě časem stráveným před obrazovkami," uklidňuje rodiče doktorka Gaya Dowlingová, která se na výzkumu podílela. Podle ní se vnější vrstva nervové tkáně tenčí až v pozdějším věku. "Takže u mladších dětí pozorujeme něco, co se běžně děje až později. A jedině čas ukáže, zda to má trvalý vliv na činnost mozku, proto je nutné vývoj dětí stále sledovat, a až pak můžeme vyhodnotit výsledky," dodává.
Na druhou stranu studie ukázala, že děti, které trávily před obrazovkami více než dvě hodiny denně, vykazovaly špatné výsledky v jazykových i logických testech. Vědci také doufají, že jim studie pomůže zjistit, jestli obrazovky u dětí vyvolávají závislost, ale na tyto závěry si budeme muset ještě chvíli počkat.