Břicho bez pupíku, ňadro bez bradavky. Kuriozity z plastiky

2. 7. 2012 06:00
Věděli jste, že rekonstrukce prsu nezahrnuje vytvarování bradavky?
Věděli jste, že rekonstrukce prsu nezahrnuje vytvarování bradavky?

To, co lidé berou jako samozřejmost, může pro lékaře estetické chirurgie znamenat práci navíc. Věděli jste, že rekonstrukce prsu nezahrnuje vytvarování bradavky? Znáte důvod, proč se při operaci břicha lékaři kloní k tomu odstranit pupík? Přečtěte si další zajímavosti z oboru plastické a estetické chirurgie.

Když pětatřicetiletá Zdeňka seděla naproti svému lékaři, nevěřila svým uším. Před operací břicha se jí totiž zeptal, zda si přeje zanechat pupík. "Velmi mě to překvapilo. Bez pupíku bych přece vypadala, jako kdybych se nikdy nenarodila," odůvodnila Zdeňka, proč se rozhodla mít pupík i nadále.

Podle vedoucího lékaře Perfect Clinic Romana Kufy se běžně při operacích břicha pupík netvaruje znovu, ale pouze se přenáší, což u obézních nebo starších lidí může způsobovat komplikace. "Příliš hluboko posazený pupík je problém z hlediska hygieny a my nevidíme důvod ho recyklovat," vysvětluje. Pokud ale pacient na svém pupíku trvá, neodejde podle lékařů bez něj.

Tetování na bradavce

Překvapené mohou být i ženy, které o prso přišly a nyní si je nechávají rekonstruovat. První operace se totiž zaměřuje pouze na samotné prso a netvaruje se při ní bradavka. Pokud po ní žena touží, musí podstoupit další zákrok a pro barevné sladění dokonce i tetování. "Myslím si, že tato operace je pro ženy po ablaci obzvláště důležitá. Asymetrie jejího těla jí neustále připomíná její karcinom prsu," vysvětlil v rozhovoru pro TÝDEN plastický chirurg Aleš Nejedlý z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Pohlednější učitelky

Lékaři také upozorňují, že přestože o prázdninách zájem o plastické operace obecně poklesne, ordinace se plní především učitelkami. Dvouměsíční prázdniny jim dovolí věnovat se odpočinku po operaci.

Až patnáct procent lidí přijde k estetickému chirurgovi s nereánlými představami.

Podle Kufy nejčastěji žádají modelaci prsou nebo odstranění nadbytečného tuku či kůže v břišních partiích. "Estetická chirurgie zdaleka není doménou pouze celebrit a modelek. Naopak k nám chodí nejrůznější lidé mnoha profesí. Řada z nich je dokonce ochotna na operaci dlouho šetřit nebo si odepřít dovolenou," dodává Kufa.

Posedlost vzhledem

Až patnáct procent klientů přijde na první schůzku se svým lékařem s nereálnými požadavky. "Není to tak dávno, co za mnou přišel pacient s fotkou zpěváka Justina Biebera. Jen dodávám, že tomu zpěvákovi je osmnáct let, mému klientovi bylo kolem padesáti," vzpomíná chirurg Lukáš Frajer.

Podobné zkušenosti mají i jeho kolegové z oboru, kteří se snaží pacientům jejich požadavky vymluvit. " Nevítám, když si pacient přinese obrázek někoho, komu se chce podobat. Takové přání mu prostě nedokážu splnit. Nejde to, protože záleží na výchozí pozici a s tím nic neuděláte," dodává Nejedlý.

Psychologové zároveň varují, že se za přehnanou touhou změnit své tělo může skrývat i psychologická porucha známá jako dysmorfofobický syndrom. Ten se projevuje neustálou nespokojeností s vlastním tělem, což může vést až k sebepoškozování.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ