Studie
Dietní nápoje zvyšují riziko srdečních onemocnění a mrtvice
15.02.2019 05:30 Původní zpráva
Dva a více dietních nápojů denně zvyšuje riziko mrtvice či srdečních onemocnění a předčasného úmrtí. Přišla s tím nová studie vědců z New Yorku, kteří zkoumali více než 80 tisíc žen. Podle jejich výsledků se přílišným pitím takových nápojů zvyšuje riziko mrtvice téměř o čtvrtinu. Zprávu přinesl server Irish Examiner.
Různé dietní drinky na bází ovoce včetně šumivých nápojů ohrožují zdraví žen, pijí-li je dvakrát nebo dokonce víckrát denně. Oproti ženám, které konzumují tyhle uměle slazené nápoje jednou týdně nebo vůbec, zaznamenala u nich studie až o 29 procent vyšší pravděpodobnost vzniku srdečních onemocnění a o 16 procent vyšší pravděpodobnost jakékoliv jiné nemoci.
U žen, jež navíc trpí obezitou a uměle slazené drinky si dopřávají často, je riziko mrtvice až dvojnásobně vyšší. Mrtvice také častěji ohrožuje zejména afroamerické ženy.
"Mnoho lidí s dobrými záměry, zejména ti, kteří trpí nadváhou nebo obezitou, pijí nízkokalorické uměle oslazené nápoje za účelem snížení kalorií ve své stravě. Náš výzkum a další pozorovací studie ale ukázaly, že uměle slazené nápoje nemusejí být neškodné a jejich vysoká spotřeba je spojena s vyšším rizikem mrtvice a srdečních onemocnění," uvedl vedoucí autor studie Yasmin Mossavar-Rahmani, docent z Albert Einstein College of Medicine, která sídlí v newyorském Bronxu.
Autoři studie sice uvedli, že našli mezi pitím těchto nápojů a mrtvicí či srdečními onemocněními určité spojení, s jistotou však nedokázali potvrdit, že tyto nemoci zapříčiňují právě dietní nápoje. "Nevíme, jaké konkrétní druhy uměle oslazených nápojů konzumovaly (ženy ve věku mezi 50-79 lety zkoumané v průběhu 12 let), takže nevíme, která umělá sladidla mohou být škodlivá, a která ne," dodal Mossavar-Rahmani.
Nezisková organizace Americká kardiologická asociace nicméně nedávno zveřejnila zprávu, ve které uvádí, že neexistuje žádný dostatečný vědecký výzkum, který by potvrdil, že nízkokalorické oslazené nápoje ovlivňují riziko srdečních onemocnění a mrtvice.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.