Diety: naděje, nebo zdravotní hrozba?

2. 1. 2017 06:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Novoroční předsevzetí desítek tisíc Čechů znovu zní: chci zhubnout. Jenže boj s nadváhou nám může přinést problémy. Řada dietních programů totiž není dostatečně vědecky prozkoumána. Může nevratně poškodit vaše zdraví, varují lékaři.

Různých diet jsou tisíce a prakticky každý den vznikají nové, vědecky neověřené. A tak zatímco ještě loni byla některým z nich předvídána zářná budoucnost, poté, co si je vzali do hledáčku vědci, nadšení z nich pomalu vyprchává.

Před rokem si zejména v USA získala takřka přes noc tisíce nadšených příznivců takzvaná paleo dieta. Jen o pár měsíců později se ale ukázalo, že strava lidí doby kamenné, bohatá na tuky a proteiny a chudá na sacharidy, má v řadě případů zcela opačný účinek než zamýšlené hubnutí. Potvrdila to studie vědců z Melbournské univerzity vedená expertem na cukrovku Sofem Andrikopoulosem. Vědci vybrali laboratorní myši s nadváhou a se symptomy počátečního diabetu. Jedné skupině hlodavců podávali normální stravu a druhé paleo dietu. Myši na dietě ztloustly za pouhých osm týdnů o patnáct procent. Dokonce se jim ani nezlepšil zdravotní stav, jak propagátoři programu slibovali.

"Myši s nadváhou ještě více ztloustly a zvýšilo se jim množství cukru v krvi," uvedl Andrikopoulos a dodal, že kdyby dietu dodržoval člověk vážící osmdesát kilogramů, brzy by dosáhl 92 kilo. Autoři diety hned po zveřejnění studie kontrovali, že srovnávat myš s člověkem je hloupost. Zároveň ale začali pracovat na inovaci své kúry.

Výživoví experti obecně doporučují ostražitost. Marketingová hesla, že stačí mít vypracován příslušný program, a můžeme jednoduše, a přitom výrazně zhubnout, je třeba brát s rezervou. Není pravda, že by dieta nikomu nepomohla shodit na váze. Příliš rychlé hubnutí nám ale může uškodit.

Kila dolů, zato s depresí

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) vede náhlý pokles hmotnosti velmi často k depresivním stavům. Tělu totiž chybějí potřebné živiny a úzkostné pocity jsou jakýmsi alarmem, který spustí mozek, když už to přeháníme. Dochází k paradoxu - možná jsme hubenější, ale radost nám to nepřinese. "Jsme zvyklí na potraviny a nápoje bohaté na cukry, živočišné tuky nebo sůl. Ty ale vytvářejí biologickou závislost, protože nám chutnají a navozují pocity pohody. Aby tato pohoda byla stabilní, potřebujeme je ve stále větší míře," vysvětlila vedoucí Ústavu hygieny a preventivní medicíny Lékařské fakulty UK v Plzni Dana Müllerová na loňském odborném setkání MEDialogy. Nezdravých potravin bychom se tedy neměli vyvarovávat nárazově, nýbrž postupně. Avšak krátkodobé diety, které Češi a Češky preferují, stavějí zejména na okamžitých změnách jídelníčku.

Čtěte TÝDEN!* Jak jsou na tom Češi s obezitou?

* Kterým celebritám se povedlo zhubnout?

* A které celebrity to dotáhly až k anorexii?

Více si můžete přečíst v časopise TÝDEN, který vychází v pondělí 2. ledna 2017.

Další čtení

Putin vyhlásil velikonoční příměří. Nabídl třicet hodin namísto třiceti dnů

Zahraničí
20. 4. 2025

Křesťané si dnes připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista

Domácí
20. 4. 2025

V Luhačovicích bude gastronomický festival Chutě Zlínského kraje

Domácí
20. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ