Počet lidí trpících cukrovkou se od roku 1980 takřka zečtyřnásobil, a pokud jednotlivé země neučiní žádná protiopatření, stane se tato choroba nejpozději do roku 2030 celosvětově sedmou nejčastější příčinou smrti. Ve své první zprávě o cukrovce ve světě to uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO).
Zatímco v roce 1980 žilo na světě 108 milionů lidí s diagnostikovanou cukrovkou, v roce 2014 jich bylo již 422 milionů. Podle šéfky WHO Margaret Chanové již neplatí, že diabetes je problém především bohatých zemí, s touto závažnou poruchou metabolismu se stále více potýkají i státy se středními a nízkými příjmy.
WHO proto vyzývá státy, aby se na včasné odhalení diabetu a také prevenci více soustředily. "Pokud chceme učinit nějaký pokrok v zastavení vzestupu cukrovky, musíme zvážit naše každodenní životy - jíst zdravě, být fyzicky aktivní a vyvarovat se nepřiměřeného nárůstu tělesné hmotnosti," uvedla Chanová. "I v tom nejchudším prostředí musejí vlády zajistit, aby lidé měli možnost zdravé volby a aby systém zdravotní péče dokázal cukrovku diagnostikovat a léčit," dodala.
Diabetes je skupina chronických onemocnění, která se projevuje poruchou metabolismu sacharidů. Následky cukrovky se řeší inzulinem, který umožňuje glukóze obsažené v krvi pronikat do buněk, kde se z ní uvolňuje energie. Mezi hlavní projevy cukrovky tak patří zvýšená koncentrace glukózy v krvi a nedostatek energie.
Počet cukrovkářů se za třicet let čtyřikrát zvýšil
7. 4. 2016 06:05
Cukrovka by se mohla do roku 2030 stát sedmou nejčastější příčinou smrti (ilustrační foto).
Autor: - red -Foto: ČTK