Nejenže vydá energii navíc, ale zvýší energetickou spotřebu těla i pro jeho běžný chod, a navíc vybuduje svaly, které i v klidu potřebují více energie. Tak prospívá svému tělu člověk, který cvičí, jezdí na kole nebo třeba běhá.
"Při stejném objemu jídla cvičenec hubne, zatímco ten, který necvičí, si drží stejnou váhu nebo i tloustne," vysvětluje Gabriela Knosová, která pomáhá lidem hubnout pomocí změny stravovacích návyků a cvičení.
Například stokilový člověk vydá při jízdě na kole nebo při plavání za půl hodiny tisíc kilojoulů, což je energetická hodnota čtyřiceti gramů čokolády, 250 gramů kuřecího masa nebo kila rajčat. Pokud sportuje doporučených padesát minut, spálí dietní oběd, jehož energetická hodnota by se měla pohybovat mezi 1300 až 1600 kilojoulů.
Po tréninku se pálí zadarmo
Tělo i v naprostém klidu spotřebovává energii pro zachování životních funkcí, ale po hodině intenzivního cvičení pracuje klidový metabolismus ve vyšších otáčkách dalších 48 hodin.
"Svalové buňky mají po ukončení pohybové aktivity vyčerpané zásoby cukru a vyžadují další dodávku. Tu berou z jídla a vnitřních tukových rezerv," vysvětluje odbornice. Odměnou za tělesnou aktivitu tedy jsou nejen kalorie spálené během ní, ale i kalorie spálené "zadarmo" po tréninku.
Podle Knosové přináší pravidelné zrychlování metabolismu dokonce významnější ztráty kalorií než okamžitý výdej při cvičení.
Čím víc svalů, tím větší spalování
Čím více svalů člověk má, tím větší je jeho metabolický výdej. Svalovina v klidu spotřebovává energii z mastných kyselin, které jsou jednou ze složek tuků. Budování svalů je vhodné pro hubnutí i udržení ideální váhy.
Pokud člověk hubne pouze dietou, je až čtvrtina úbytků váhy ze svalů. Tím si snižuje klidový metabolismus a následně hubne s většími obtížemi. Kdo ale kombinuje dietu se cvičením alespoň dvakrát za týden po dobu minimálně půl hodiny, svalovinu při hubnutí neztrácí.
"Je důležité zmínit, že díky samotnému cvičení dosáhne ideální váhy málokdo. Pohyb znamená třicet procent úspěchu při hubnutí, změna stravovacích návyků zbylých sedmdesát. Nejlepší cestou k trvalé redukci váhy bez zdravotních rizik a nepříjemného jo-jo efektu je proto kombinace diety a vhodného pohybu," shrnula Knosová.