Divočáci na Šumavě jsou plní radioaktivity

Zdraví
8. 9. 2014 17:45
Ne všichni divočáci se hodí na talíř (ilustrační foto).
Ne všichni divočáci se hodí na talíř (ilustrační foto).

Všichni divočáci, kteří byli letos uloveni na území šumavského národního parku a zkontrolováni veterinární správou, vykazovali zvýšenou radioaktivitu. "Ze čtyř ulovených kusů byly všechny s nadlimitní hodnotou," sdělil na dotaz on-line deníku TÝDEN.CZ František Kouba, ředitel krajské veterinární správy, která zvířata v období od ledna do června kontrolovala.

Potíže s radioaktivními zvířaty mají ale i jinde. Na Novohradsku bylo do konce června uloveno a zkontrolováno 21 divočáků, z toho u celé poloviny z nich byly naměřeny výrazně nadlimitní hodnoty radioaktivity - v průměru 3816,59 becquerelů na kilogram, přičemž zvířata by neměla mít více než 600 becquerelů na kilogram (Bq/kg). Jeden z divočáků na Novohradsku měl přitom dokonce 8151,77 Bq/kg, tedy dvanáctkrát víc, než je limit.

Německá i další zahraniční média v minulých dnech informovala, že v Sasku vykazuje více než třetina místních divokých prasat takovou míru radiace, že nejsou vhodná ke konzumaci. V části země proto platí zákaz jezení ulovených zvířat.

Zvýšená radioaktivita divokých prasat souvisí s téměř třicet let starou jadernou havárií v Černobylu a s tím, že divočáci s oblibou žerou podzemní houby, které jedovaté prvky stále obsahují.

Radioaktivní divočáci se objevují na Šumavě opakovaně, v jiných místech republiky bývá situace výrazně lepší. Právě na Šumavě spadl podle odborníků před lety radioaktivní déšť, díky kterému je zde v půdě stále poměrně hodně jedovatého cesia.

Autor: - vop -, - red -Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ