Džíny, džusy, plavání i mýdlo. Co dětem podle lékařů škodí

Zdraví
22. 4. 2013 13:00
Časté koupání prý dětem nesvědčí (ilustrační foto).
Časté koupání prý dětem nesvědčí (ilustrační foto).

Miminka v džínsách sice mohou vypadat roztomile, ale nevhodné oblečení může způsobit špatné postavení kyčlí a retenci varlat. Tolik oblíbené plavání kojenců zase často spouští atopický ekzém. A čistota - půl zdraví, ale vycíděný byt může paradoxně vést k alergiím. Lékaři varují, kdy rodiče svou péčí dětem spíše škodí.

Miminka mají vodu tak ráda, tak proč jim veselé cákání nejlépe v kopcích voňavé pěny nedopřát, říkají si rodiče. Avšak podle brněnské dermatoložky Lenky Plaché, která se specializuje na dětské pacienty, obvykle stačí malé děti koupat dvakrát týdně. Voda totiž z povrchu kůže smývá ochranné prvky a tím pokožku vysušuje. "Nejlepší je čistá voda s lžičkou olivového oleje, popřípadě s roztokem z povařených ovesných vloček. Komerčním přípravkům do koupele je u kojenců lepší se vyhnout," radí.

I nad oblíbenými kursy plavání pro miminka vrtí lékařka nesouhlasně hlavou. Kromě vysušování pokožky může máčení v chlorované vodě vyvolat atopický ekzém. "To, jestli má vaše dítě dispozici k atopickému ekzému, na něm nepoznáte, ale plaváním v bazénu máte velkou šanci ho spustit," vysvětluje Plachá. "Vzhledem k tomu, že ekzémem dnes trpí každý čtvrtý kojenec, bych to raději nepokoušela," dodává.

Alergie z čistoty

Ani s přehnaným oblékáním děti by to rodiče neměli přehánět, dítěti stačí mít na sobě o jednu tenkou vrstvu víc než dospělý (ilustrační foto).A nejen s hygienou dítěte, ale i s čistotou kolem něj by se to nemělo přehánět. Dítě pak dýchá chemické výpary z pracích a dezinfekčních prostředků a žije v téměř sterilním prostředí. "Podněty zvenčí jsou přitom důležité pro rozvoj imunitního systému," upozorňuje imunoložka Helena Marečková z pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Však i jedna z teorií vzniku alergií tvrdí, že za ně může příliš sterilní prostředí. "K tomu navíc přispívá i to, že dnešní děti vůbec nepobývají venku. To dříve nebylo," všímá si pražská pediatrička Hana Cabrnochová. A když už děti ven vyrazí, jsou "nabalené", aby se náhodou nenachladily. Jenže ani s oblečením se to podle imunoložky Marečkové nemá přehánět, dítěti stačí dát o jednu tenkou vrstvu více než dospělému.

Dalším častým rodičovským neduhem je snaha dodržet očkovací kalendář za každou cenu, tedy i pokud je dítě nemocné a vakcína pro jeho organismus znamená o to větší zátěž. "Odložit očkování je určitě menší prohřešek než očkovat nemocné dítě," namítá Marečková. "Každopádně není vhodně, když se snažíme chránit dítě před jakoukoli infekcí, ať už zbytečným podáváním antibiotik nebo nadbytečným očkováním."

Pozor na džíny

"Dlouhodobé nošení těsných kalhot může způsobit u chlapečků i retenci varlat," varuje fyzioterapeutka Radka Malá (ilustrační foto).Která maminka by své dítko ráda neoblékala jako ze žurnálu. Jenže moderní oblečky typu džíny či manšestráky jsou nepohodlné a pro kojence přímo nevhodné. Kvůli úzkému střihu a tvrdému materiálu se v nich miminka nemohou volně pohybovat a roztáhnout nohy, což může nepříznivě ovlivnit vývoj kyčlí.

"Může to vést k omezené abdukci kyčelních kloubů a nesprávné centraci kyčelního kloubu v kloubní jamce. Dlouhodobé nošení těsných kalhot může navíc u chlapečků způsobit i retenci varlat," varuje fyzioterapeutka Radka Malá z královehrádeckého rehabilitačního stacionáře.

Ze stejného důvodu nejsou vhodné ani autosedačky a polohovací lehátka, jejichž nadměrné užívání může vést k šikmému krku, kdy dítě drží hlavu na stranu. Obezřetnost lékaři radí i u moderních kočárků. Co je na nich špatně? Příliš úzká korba a to, že málo pruží. "Všechny nárazy pak odnáší páteř miminka," vysvětluje fyzioterapeutka.

Rodiče se často nemohou dočkat, až jejich dítě začne sedět a chodit, a snaží se jim proto různě "pomoci". "Naopak jim tak ale škodí, kostra kojence je ještě měkká a vyvíjí se současně s rozvojem svalové hmoty. Nesnažte se proto urychlit přirozený vývoj dítěte a nedělejte s ním aktivity, které ještě samo nezvládá," varuje Cabrnochová.

Místo džusu voda

Dobře míněná bývá i snaha rodičů vést svá dítka k samostatnosti v rámci osobní hygieny. Jenže tím prokazují medvědí službu dětskému chrupu. "Děti předškolního věku si nejsou schopny dobře vyčistit zuby, to by za ně měli dělat rodiče," upozorňuje předsedkyně Společnosti pro dětskou stomatologii Vlasta Merglová. "V mladším školním věku mají rodiče čištění pravidelně kontrolovat a dočišťovat, ve starším školním věku kontrolovat," dodává. Špatně vyčistěný chrup se totiž kazí stejně jako ten nečištěný.

Za jeden z největších prohřešků na straně rodičů považují dětští lékaři celodenní (a často i noční) podávání slazených nápojů včetně ovocných džusů a medem oslazených čajů. "Mnohé nápoje navíc způsobují erozivní změny na sklovině, protože mají vysoký obsah různých kyselin. Je to nebezpečné nejen z hlediska vzniku zubního kazu, ale také vzhledem k obezitě," varuje zubařka. "Nejlepší nápoj pro děti je voda," doplňuje ji Cabrnochová, která se ve své praxi setkala i s případem, kdy dítě muselo být po vypití velkého množství koncentrovaných džusů hospitalizováno.

Autor: Iva Vokurková Foto: Shutterstock , Jansa René, Vlk Vojtěch

Další čtení

Plastických operací přibývá hlavně mezi ženami 40 plus, říká expert

Zdraví
18. 4. 2025

Co s nadýmáním, plynatostí, pocitem plnosti či mírnými křečemi v břiše?

Zdraví
17. 4. 2025

Jak překonat strach ze zubaře a pečovat o svůj úsměv

Zdraví
16. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ