Energetické nápoje představují velké riziko

Zdraví
7. 11. 2014 15:30
Energetické nápoje mohou představovat do budoucna riziko pro společnost.
Energetické nápoje mohou představovat do budoucna riziko pro společnost.

Jako první stát na světě zakázala Litva prodej energetických nápojů nezletilým. Již dlouho přitom různí odborníci varují, že tyto nápoje představují velké zdravotní riziko a to především pro dospívající. Zatímco v roce 2011 tyto nápoje podle Světové zdravotnické organizace WHO konzumovalo až 68 procent mladých lidí mezi 10 a 18 lety a dokonce osmnáct procent dětí pod deset let, nyní je to zřejmě ještě více.

Syntetické energetické nápoje s vysokým obsahem látek působících na mozek, které jsou na trhu, by dospívající, natož děti, rozhodně neměli pít, řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Pavel Suchánek z Institutu klinické a experimentální medicíny. Rizika, která pití energetických drinků představuje, se pojí především s vysokým obsahem kofeinu a rizikem předávkování. To může způsobit bušení srdce, vysoký krevní tlak, stimulaci centrálního nervového systému, nevolnosti, zvracení, křeče nebo metabolickou acidózu.

Obzvláště na dětech může mít kofein negativní účinky. Vědci zároveň varují, že dosud nejsou přesně zmapovány účinky kofeinu v kombinaci s dalšími látkami v uvedených nápojích jako guarana, taurin a vitamín B.

"Energetické nápoje mají přímo na obalu, že nejsou vhodné díky svému složení pro děti, těhotné a kojící případně nemocné. Podle mne u dospívajících velmi záleží o jaké energetické nápoje jde, jsou na trhu nápoje různé kvality, bud zcela syntetické nebo naopak takové, které obsahují větší podíl ovocné složky, tedy ovocné šťávy. Tam bych třeba při celodenním výletě občas nebyl zcela proti u dospívajících. U dětí ale ani tyto," říká Pavel Suchánek z Institutu klinické a experimentální medicíny. "Na trhu jsou i energetické nápoje zcela syntetické a mající vysoký obsah látek, působících na mozek a zde bych byl striktně zcela proti konzumaci i dospívajícími. A nemohu doporučit jejich konzumaci ani dospělým," dodává. 

Na trh se navíc dostávají stále nové značky s mnohem vyšším podílem kofeinu než je běžné u značek už zavedených. "Celkový dopad nárůstu popularity energetických nápojů ještě nebyl kvantifikován, ale agresivní marketing zacílený na mladé lidi ve spojení s omezenými a odlišným regulemi vytvořily prostředí, kde energetické nápoje mohou představovat významnou hrozbu pro veřejné zdraví," uvádí studie vedená portugalským doktorem João Joaquimem Bredou.

Mládí a alkohol

Energetické nápoje představují také velké riziko obzvlášť při smíchání s alkoholem. Celých 71 procent mladých od 18 do 29 let pravidelně takto energetické nápoje s alkoholem mixuje a vystavuje se tak mnohem vyššímu riziku, než kdyby alkohol pili samotný. Vědci se domnívají, že lidé si tak hůře všimnou, kdy už jsou opilí, mají tendence k rizikovějšímu chování.

"Mladí využívají energetické nápoje hlavně pro jejich excitační vliv, když díky kofeinu a taurinu mohou na party déle tancovat, ale přitom jim hrozí dehydratace a opomíjejí účinky alkoholu," říká doktorka Václava Kunová z portálu rozumnehubnuti.cz a Společnosti pro výživu.

" Kromě jednorázového použití, jako je například den před maturitou, si při dlouhodobé konzumaci navykají používat tyto nápoje jako berličku a přebíjí tak přirozenou únavu těla. Tyto nápoje navíc obsahují vysoký podíl cukrů-vyšší než Coca-Cola, což vede samozřejmě k nárůstu obezity," popsala rizika konzumace energetických nápojů.

Suchánek dodává, že rizikovost pravidelné konzumace energetických nápojů u dospívajících v kombinaci s alkoholem i bez něj se pojí se změnou krevního tlaku, srdeční arytmie apod. Alkohol zvyšuje riziko srdeční arytmie i u dospělých.

"Vzhledem k obsahu látek ovlivňujících fungování mozku je zde i riziko změny psychiky, zvýšení agresivity, zvýšení rizika úrazů apod.Mozek dospívajících je totiž daleko citlivější a ve vývoji,takže látky ovlivňující jeho funkci a to nejen z drinků, ale i alkohol jako nervový jed , mají daleko větší dopad. Tento fenomén, tedy změny chování a zdravotní komplikace u mladistvých, kteří konzumují často syntetické energy drinky, se teď v literatuře popisuje velmi často a zatím je relativně nový a tak jsou vysvětlení různá, ale rizikovost konzumace energy drinků dospívajícími je jednoznačně popisována," vysvětluje.

Je možné těmto rizikům přecházet? Autoři studie WHO jako jedno z preventivních opatření doporučují, aby praktičtí lékaři upozorňovali na možné nebezpečí nadměrné konzumace kofeinu, sledovali pacienty s anamnézou stravovacích problémů a užívání návykových látek a informovali společnost o rizicích míchaní nápojů s alkoholem.

Autor: - vav -Foto: Twin Design / Shutterstock.com

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ