Vypadá to, že vnímání chuti nemusí sloužit jen k tomu, abychom od sebe rozeznali jednotlivé pochutiny. Podle výzkumu amerických biomedicínských odborníků má zejména hořká chuť mnohem větší dopad na organismus člověka, než jsme si doposud dokázali představit. Jak píše odborný časopis PLoS Biology, mohla by hořkost vést i k objevu nové léčby.
Ještě donedávna si lékaři mysleli, že chuťové receptory jsou pouze v oblasti úst a jazyka. Poslední výzkumy však naznačují, že jsou v různém množství rozšířené po celém těle a slouží k mnohem různorodějším procesům, než jen k určování příchuti potravin.
Velké množství těchto buněk se nachází zejména v hladké svalovině v dýchacích cestách, a jak uvádí Massachusettská univerzita, zřejmě slouží k uvolňování buněk. Právě kontrakce hladkého svalstva mohou zužovat dýchací trubici a končit nemocemi jako astma či chronická obstrukční plicní choroba.
Pokud se tedy do okolí těchto svalových buněk dopraví substance, která propůjčuje jídlu hořkou chuť, dojde k relaxaci buněk a problémy s dýcháním odezní. "Bohužel stále nechápeme mechanismus, který k uvolnění buněk vede. Víme jen, že se tak děje," píší autoři ve studii.
Na možné pozitivní působení hořké chuti již před časem upozornil tým lékařů z University of Pennsylvania, podle kterých tato substance pomáhá ve vytváření bakteriálního mikrofilmu v dýchacích cestách. Tím dochází k posilování obranyschopnosti těla, které tak bojuje proti nepřátelským virům a bakteriím.