Závěry nové studie naznačují, že existuje určitá spojitost mezi rychlostí, jakou jíme, a tím, jaká je naše váha. Vědci však upozorňují, že obezitu způsobuje mnoho dalších stravovacích návyků. Informaci uvedl server theguardian.com.
Výzkumný tým vědců v Japonsku se rozhodl analyzovat účinky rychlé konzumace na obezitu, kterou definuje Index tělesné hmotnosti BMI. Jakákoliv hodnota nad 25 je už považována za nadváhu, nebo dokonce obezitu. Japonští vědci požádali více než 59 tisíc Japonců a Japonek, kterým lékaři diagnostikovali cukrovku druhého stupně, aby průběžně měřili dobu konzumace svého běžného jídla. Prostřednictvím těchto osob chtěli odhalit, zda skutečně existuje spojitost mezi obezitou a rychlostí, jakou jíme.
Ukázalo se, že těch, kteří se stravují pomalu a trpí obezitou, je ve skupině pouhých 21 procent. Naproti tomu rychlých a zároveň obézních strávníků bylo celých 45 procent. Zbylých 30 procent má během jídla zcela normální tempo. Náš mozek potřebuje čas na to, aby mohl zaznamenat chemické signály, kterými žaludek podává informaci o tom, že je "plný".
U rychlých jedlíků je to ale problém. Pokračují v jídle, i když už snědli dostatek kalorií, neboť mozek nemá čas, aby mohl přijmout důležitý signál. Samotnou obezitu ovlivňuje mnoho dalších stravovacích návyků, jako je například úplné vynechání snídaně.
Ian MacDonald, profesor fyziologie z anglické univerzity v Nottinghamu, výsledky výzkumu zpochybňuje. "Rozhodně teď nemůžeme říci, že když budeme jíst pomaleji, budeme štíhlejší. Záleží to na mnoha dalších faktorech," upozorňuje.