Jaké je tajemství dlouhověkosti? Americký dokumentarista Roger Graef se rozhodl přijít tomu na kloub. A tak se ve svém novém snímku Panorama Special: Life At 100 rozhodl, že se zaměří na stárnutí, aby zjistil, zda lidé mají možnost dožít se sta let. Podle něj je stáří jen jednou z dalších výzev. Informaci uvedl web Daily Mail.
Dokumentarista se zaměřil na příběhy lidí, kteří se svého věku nezalekli a žili svůj život tak jako vždy. Nejlepší nadějí, kterou člověk podle něj má, je najít způsoby, jak předcházet všem stařeckým chorobám, jako je například demence.
Snímek demonstruje, že v USA žije 92 tisíc lidí starších 85 let, kteří se starají o své potomky už rovněž v důchodovém věku. Všichni se shodují, že musejí aktivně žít. Vyžaduje to velké úsilí a disciplínu. Každodenně cvičit, chodit na procházky, číst, jíst zdravě a hlavně se stále učit novým věcem, aby lidé udrželi svou mysl stále aktivní. To jsou tajemství, která jim zaručují dlouhověkost a vitalitu.
Joan Bakewellová, která se natáčení zúčastnila, mluvila s Margaret, jež se ve svých 102 letech starala o nemocného syna Richarda. Ten však zemřel v letošním roce ve věku 75 let. Řekla, že měla strach jen z toho, že byl Richard zranitelný a sám, což nebylo dobré pro jeho celkový zdravotní stav.
To dokazuje také druhý případ. Elizabeth ze Sunderlandu se neskutečně trápila. Její muž před 17 lety zemřel a ona sama se snaží žít dál. Nicméně přiznala, že i když se pokouší každý den shromažďovat veškerou sílu, aby čelila "dalšímu zbytečnému dni, který ztrácí smysl", cítí se zbytečná a sama. Tímto způsobem však lidé nesmí myslet. Během pár let se to totiž projeví na jejich zdravotním stavu a tělo začne postupně chřadnout.
Osamělost neznamená konec
Osamělost je často způsobena ztrátou, která je však nevyhnutelná, když se dožijete tak vysokého věku. V tomto případě hraje štěstí velkou roli. Pokud ho máte, máte po boku milujícího partnera, rodinu a to vám zaručí spokojenost a zdraví. Pokud však takové štěstí nemáte, i tak existuje nespočet možností, jak svému osudu čelit a bojovat s depresemi z osamění, a zabránit tak nemocem.
Například stoletý Earl Cameron a jeho žena v dokumentu vyprávějí, jak byli osamělí a cítili, že to tak dál jít prostě nemůže. A tak se otevřeli další lásce - oba partneři se potkali, když jim bylo 80 let. Od té doby jsou spolu, spokojení, šťastní a věk je pro ně pouhé číslo.
Ve snímku také oslavila své 105. narozeniny Diana Gouldová. "Uvědomte si, že život máme jen jeden. Tak ho žijte s radostí," poradila svým hostům. Dodala, že už se těší na příští rok, až společně oslaví její 106. narozeniny.
Rovněž stodvouletý Londýňan George Emmerson, který se narodil ve Forest Gate, prozradil své tajemství dlouhověkosti. "Doporučuji mytí studenou vodou, pití whisky a hlavně kolem sebe spoustu přátel," prozradil. George pracoval jako daňový úředník, ale jeho skutečná vášeň byla malování krajiny a přírody. A to i přesto, že má problémy se zrakem. Doposud dělá to, co ho baví, bez ohledu na to, kolik mu je let.
Podobných případů je nespočet. Dokumentarista ve svém snímku chtěl lidem ukázat, že stáří nemusí znamenat jen spoustu onemocnění, která končí špatně, ale že se dá prožít i jinak. S úsměvem a chutí do života.