Kanaďané věnují WHO dávky experimentálního léku proti ebole

Zdraví
13. 8. 2014 08:36
Zdravotní pracovník je sprejován dezinfekčním prostředkem jako prevencí proti ebole.
Zdravotní pracovník je sprejován dezinfekčním prostředkem jako prevencí proti ebole.

Kanadské úřady darují Světové zdravotnické organizaci (WHO) asi tisíc dávek experimentální očkovací látky proti smrtelnému viru ebola. WHO by měla vakcínu využít v západní Africe, kde se onemocnění nejvíce šíří, uvedla britská televizní stanice BBC. Experti na etiku, které WHO oslovila, v úterý uvedli, že je etické používat k záchraně osob nakažených virem experimentální léčbu, tedy zatím neschválené léky či vakcíny.

Odborníci nicméně varují, že zásoby vakcíny i experimentálního léku ZMapp jsou omezené a bude trvat měsíce, než se podaří vyrobit více dávek. Společnost Mapp Biopharmaceutical v této souvislosti v úterý oznámila, že již nedisponuje žádnou zásobou léku ZMapp. Zda tuto látku mají i další firmy, které se na vývoji podílejí, nebylo zveřejněno.

Zástupkyně generální ředitelky WHO Marie-Paule Kienyová na panelu s médii o lékařské etice a výzkumu experimentální léčby proti ebole.Jak uvedl doktor Gregory Taylor z kanadského vládního úřadu pro veřejné zdraví, vakcíny by měly být v západoafrických zemích využity zejména pro pracovníky ve zdravotnictví, kteří jsou vystaveni největšímu riziku přenosu nákazy. Určitý počet dávek si ale Kanaďané nechají kvůli výzkumu a rovněž pro případ, že by ji potřebovali sami.

Experimentální lék ZMapp dosud dostali dva nakažení Američané, Kent Brantly a Nancy Writebolová, kteří se podle všeho zotavují. Zda je to díky léku, není prozatím možné říci. Léčbu prostředkem ZMapp údajně podstoupil i španělský duchovní Miguel Pajares, který ale v úterý v Madridu zemřel.

Podle posledních údajů WHO zemřelo v důsledku nákazy ebolou již přes tisíc lidí, nejvíce v Libérii, Guineji a Sieře Leone.

Kromě nejvíce postižených západoafrických zemí se smrtící onemocnění dále šíří i v Nigérii. Tamější úřady oznámily, že na ebolu zemřel již třetí člověk. Šestatřicetiletý Jatto Asihu Abdulqudir pracoval pro Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) a měl na starosti protokolární záležitosti. Právě on byl prý tehdy nejvíce nablízku Liberijci Patricku Sawyerovi, který minulý měsíc dorazil na konferenci ECOWAS v Nigérii. Tehdy Sawyer ebolu do země přivezl. I on smrtícímu viru podlehl stejně jako zdravotní sestra, která ho ošetřovala. Podle úřadů se v zemi dosud ebolou nakazilo osm lidí.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost na ni je vysoká. Vůbec poprvé se virus objevil v sedmdesátých letech v dnešním Kongu. Minulá vážná epidemie v roce 2000 postihla Ugandu, kde se nakazilo 425 lidí. Polovina z nich zemřela.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Salvatore Di Nolfi, Abbas Dulleh

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ