Přední americký expert na výzkum spánku Matthew Walker v rozhovoru pro The Guardian tvrdí, že katastrofální nedostatek odpočinku může vážně ohrozit naše zdraví. Respektive nespavost nás zabíjí.
Elektronická světla, televizní a počítačové obrazovky, delší dojíždění a řada dalších aspektů moderní doby "přispěly" k nedostatku spánku, kam spadá každý, kdo prospí denně méně než sedm hodin. Právě nedodržování pravidelného spacího režimu je spojeno se vznikem rakoviny, cukrovky, srdečními chorobami a dalšími zdravotními problémy. Přeloženo jasně: nedostatek spánku nás zabíjí.
Ředitel Centra pro výzkum spánku na Kalifornské univerzitě v Berkeley tvrdí, že i přesto, že lidé v moderní společnosti ví, jak je spánek důležitý, stále je opomíjený. Politici i zaměstnavatelé neberou tento problém vážně a dostatečný noční odpočinek je v dnešní době vnímán jako znak lenosti.
Což je ale podle Matthewa Walkera úplný nesmysl: "Když spí dítě, říkáme o něm, že je líné? Nikoho to ani nenapadne říct. Je to pro něj totiž důležité a potřebné." Současně dodal, že když člověk vyrůstá, postupem času vnímá spánek jinak.
"Nedostatek odpočinku se však může projevit ve všech částech našeho těla. I přesto s tím ale nikdo nic nedělá. To by se mělo co nejrychleji změnit, ať už na pracovišti nebo v našich domovech," uvedl Walker.
Čtyři hodiny jsou málo
Když podle něho člověk za jednu noc naspí pouze čtyři až pět hodin, zvyšuje riziko vzniku vážného onemocnění. "Množství našich přirozených ´strážců´, které máme v těle a chrání nás, klesne po takové noci až o 70 procent," vysvětlil expert.
Nedostatek spánku je navíc spojen s rakovinou tlustého střeva, prostaty a prsu, čemuž pomáhá právě snížená imunita. Navíc Walker v rozhovoru uvedl, že Světová zdravotnická organizace označila jakoukoli formu noční práce za pravděpodobný karcinogen.
Podle Walkera je však stejně kámen úrazu právě neinformovanost lidí. Nikde totiž nejsou vidět plakáty či upozornění na to, aby lidé víc spali. Moderní lékaři místo toho, aby doporučovali spánek, tak předepisují pacientům pilulky, které jim pomohou usnout. "Spánek musí být upřednostňován," varuje odborník. On sám trvá na osmi hodinách nerušeného spánku každou noc a sám takový režim striktně dodržuje.
Walker posledních téměř pět let strávil sepisováním své odborné knihy Why We Sleep (Proč spíme). V publikaci se věnuje zejména nedostatku odpočinku, který vládne v moderní společnosti. Rovněž poukazuje na fakt, že lidé v minulosti spánku přikládali větší váhu, zatímco v moderní a uspěchané době je tomu právě naopak: jakmile lidé pocítí únavu, tak místo toho, aby si odpočinuli, první, po čem sáhnou, je snadno dostupný kofein