Postihlo vás nebo někoho z vašich blízkých podivné kolébání při chůzi, sténání a neutuchající touha po krvavém mase? Pak zřejmě podstupujete nebezpečnou proměnu v zombie, varuje ve svém vánočním čísle seriózní vědecký časopis British Medical Journal. Tato poněkud překvapivá diagnóza vychází v článku pod názvem Infekce zombie: epidemiologie, léčba a prevence.
Pod textem se podepsala epidemioložka Tara Smithová, která popisuje velmi detailně a s vědeckou přesnosti proces zombifikace ve světě ohroženém "apokalypsou" živých-mrtvých.
Obávaný virus, který způsobuje tuto transformaci, se prý hlavně přenáší při pokousání nakaženou osobou, ale také méně často při bodnutí hmyzem nebo kousnutí zvířetem. Symptomy nákazy se pak ukazují podle okolností již za několik sekund, ale i několik hodin či dokonce dní.
Nakažení lidé mohou podle Smithové projevovat agresivní chování, které se projevuje chutí na lidské maso, ale také šouravou chůzí a sklonem k sténání, nehledě na to, že tělo má tendenci pouštět se do hnilobného procesu.
Tara Smithová také poznamenává, že "ve vzácných případech mohou být zombie velmi inteligentní a dospět až k sebeuvědomování". Neupřesnila ale, zda to jde tak daleko, že mohou i navazovat společenské vztahy či dokonce tvořit organizované společnosti.
Vědkyně vyjadřuje politování nad tím, že tváří v tvář nebezpečí, že lidstvo se promění ve společenství "zombíků", neexistují účinné prostředky, které by šíření epidemie zabraňovaly. Upozorňuje sice, že si zasažená osoba může před úplným prostoupením nákazou zasažený kus těla preventivně odříznout. Málokterý jedinec je ale s to projevit dostatek příčetnosti a potřebné odvahy, aby objektivně zhodnotil, jak velké části sebe sama se zbavit.
Autorka se v dané problematice zaobírá i souvisejícími etickými a právním překážkami v boji proti zombifikaci lidstva: má být člověk, který zabije infikovaného pacienta, který pravděpodobně bude šířit virus dál, trestně stíhán?
Smithová pak dospívá k závěru, že většina zemí světa není dostatečně připravena s epidemií zombifikace se vypořádat. Vyzývá proto k zajištění dodatečných finančních zdrojů a k větší spolupráci mezi vědci a vládními úředníky, aby se podařilo tuto nejnovější metlu lidstva porazit.
Samotný časopis British Medical Journal v souvislosti s článkem upozorňuje, že má dlouholetou tradici mimořádných vánočních vydání. Jeho obsah musí být originální a zábavný a splňovat přitom všechny platné parametry metodiky výzkumu ve zdravotnické oblasti.