Lidé trpící trvale vysokým krevním tlakem navzdory tomu, že denně polykají četné léky, vkládají svou naději do metody označované jako renální denervace. Zavedením katetru s elektrickým proudem do těla lze totiž odstranit nervy v oblasti ledvin, které vysoký krevní tlak vyvolávají. O povzbudivých výsledcích této metody informovali vědci z Německa, Francie a České republiky na konferenci Evropské kardiologické společnosti v Mnichově.
Metoda spočívá v tom, že se vytvoří malé jizvy podél nervů v ledvinách. To je orgán, který hraje klíčovou roli při regulaci krevního tlaku, protože posílá signály do mozku, jenž pak může dát impuls k stažení cév. Jizvy se vytvoří pomocí speciálního katetru, který se zavede z třísla do ledvinných tepen. Vede to k umrtvení nervů a snížení systolického krevního tlaku. Zatím nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky této metody.
Tato léčba, která se testuje také v Česku, zlepšila u pacientů schopnost stahování levé srdeční komory o více než deset procent. U některých lidí se nejen snížil krevní tlak, ale také se omezila ztuhlost tepen, omezily se deprese a zlepšil se spánkový režim.
Krevní tlak v Česku: |
Dvě třetiny Čechů starších 50 let mají vysoký krevní tlak. U mužů je to jev častější ve srovnání se ženami. Léčí se necelá polovina pacientů. Třetina nemocných o svém problému vůbec neví. "Hypertenze se totiž vyvíjí velmi pomalu i několik desítek let. Lidé se na změnu adaptují, ale organismu to škodí," upozorňuje předseda České společnosti pro hypertenzi Jan Filipovský. Nejhorší je přitom rezistentní hypertenze, která se jen velmi obtížně léčí. Zdroj: studie MONICA |
"Jsme svědky určitého vzestupu nových možností, které mohou rozhodnout průběh závažných chorob. V případě srdce je to ovlivnění vegetativního nerstva, což je systém, který má vliv na základní momenty našeho života. Renální denervace tak může ovlivnit vysoký krevní tlak i určitý typ diabetiků," řekl TÝDNU primář Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce Petr Neužil.
Kardiologové v Mnichově se shodli na tom, že touto technikou se bude moci ovládat krevní tlak a bude moci být v budoucnu nabídnuta širokému okruhu pacientů, tedy nejen těm, kteří trpí nejurputnější hypertenzí. "Je to možná revoluce," řekl předseda americké kardiologické asociace Gordon Tomaselli. Ve Spojených státech tato metoda ještě schválena nebyla.
Vzhledem k tomu, že metoda zahrnuje invazivní zákrok, mohou nastat komplikace v podobě krevních sraženin pod kůží. Česká společnost pro hypertenzi ale upozorňuje na to, že studie se věnují pouze desítkám pacientů, není zde zahrnuto 24hodinové měření a není jasné, zda se všichni pacienti léčili již dřív. "Přes 60 procent pacientů nebere důsledně své léky, což může zkreslovat jejich účinnost," upozorňuje místopředseda společnosti Jiří Widimský.