Lékaři bez hranic se rozešli s skupinou, s níž pomáhali migrantům

Zdraví
18. 4. 2020 08:12
Logo Lékařů bez hranic.
Logo Lékařů bez hranic.

Humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) ukončila spolupráci s organizací SOS Méditerranée, s níž od roku 2016 zachránila ve Středozemním moři na lodích Aquarius a Ocean Viking více než 30 tisíc migrantů. Lékaři bez hranic v prohlášení uvedli, že se organizace neshodly na tom, zda pokračovat v záchranných operacích také v době pandemie.

"Ačkoli se MSF i SOS Méditerranée shodují, že je nezbytně nutné pokračovat v záchraně životů na moři, chtěla SOS Méditerranée získat před vyplutím další záruky od států týkající se místa bezpečného vylodění," uvedla v prohlášení zástupkyně MSF Annemarie Loofová.

Podle ní evropské vlády využívají pandemie covid-19 jako záminky, aby se zbavily své zodpovědnosti za migranty plavící se přes Středozemní moře, a navíc hatí práci humanitárních organizací.

"Státy využívají opatření ke kontrole nákazy, aby ospravedlnily porušování mezinárodního práva a humanitárních principů. Nechávají přitom nejzranitelnější lidi umírat na evropských hranicích," kritizuje v prohlášení MSF. Agentura AFP připomněla, že Malta a Itálie kvůli šíření koronaviru uzavřely před časem pro migranty své přístavy.

Pro Lékaře bez hranic je podle Loofové hlavní "humanitární imperativ jednat... ať už máme záruky nebo ne". "Nemůžeme kotvit s plně vybavenou záchrannou lodí v přístavu, když lidé stále prchají z Libye a riskují, že se utopí," dodala.

Organizace SOS Méditerranée v reakci prohlásila, že rozhodnutí MSF lituje, ale že jej respektuje. Svou záchrannou činnost ve Středozemním moři se humanitární organizace rozhodla pozastavit a obnoví ji, až ji bude znovu možné vykonávat bezpečně.

MSF a SOS Méditerranée spolupracovaly na záchraně migrantů ve Středozemním moři od roku 2016. Loď Ocean Viking, na které se humanitární pracovníci donedávna společně plavili, zůstane do odvolání v domovském přístavu v Marseille, kde kotví od 20. března.

V loňském roce podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) zahynulo při pokusu dostat se přes Středozemní moře do Evropy 1283 migrantů. Za posledních pět let ve vodách mezi severní Afrikou a Evropou o život přišlo přes 19 tisíc lidí.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Šimánek Vít

Další čtení

ilustrační foto

Nadstandardy ve zdravotnictví nebudou. Poslanci se bojí zpoplatnění péče

Zdraví
23. 4. 2025
ilustrační foto

Půlka cyklistů, co loni zemřeli, neměla helmu. Není povinná, ale policie varuje

Zdraví
22. 4. 2025

Plastických operací přibývá hlavně mezi ženami 40 plus, říká expert

Zdraví
18. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ