Kromě znalostí anatomie by lékaři měli důvěrně znát i hry Williama Shakespeara. Nikdo jiný prý nepopisuje lépe zdravotní potíže, které jsou způsobeny psychickým stavem a nadměrným stresem. Podle některých odborníků by se studium dramatikových děl mělo zavést i na lékařské fakulty.
Pane doktore, četl jste někdy Shakespeara? Tak by mohla znít otázka, kterou budou v budoucnu pokládat pacienti svým lékařům. Studium prací tohoto anglického velikána totiž popisuje psychosomatické potíže a podává lékařům pohled na to, co s fyzickým stavem dokáže pouhá psychika.
"Čtením Shakespeara budou doktoři lépe rozumět svým pacientům, a stanou se z nich proto i lepší lékaři," tvrdí gastroenteorolog Kenneth Heaton na severu BBC. Právě on je autorem studie, uveřejněné v odborném časopisu Medical Humanities, která analyzuje dramatikovy hry z pohledu medicíny.
Kenneth Heaton nalezl 43 odkazů a popisů psychosomatických potížích včetně situací, které zdravotní problémy vyvolaly. Velmi často se jedná o závratě, únavu, mdloby či zhoršení smyslů. Například Hamlet po smrti svého otce trpí přílišnou únavou a apatií, žárlivce Othella sužují migrény, Romeo a Julie se potýkají se zimnicemi a mdlobami poté, co si myslí, že ten druhý již nežije.
Podle britských univerzitních autorit je nutnost, aby se mladí lékaři zajímali o medicínu komplexně a nikoli pouze z pohledu vědy. Podle Paula Lazara z University of Leicester by se mohl na lékařských fakultách objevit i předmět medicína v umění, historie lékařství či architektura nemocnic. "Přestože to neosloví každého, může to pomoci studentům vnímat zdravotní problémy ze širšího hlediska a najít i souvislosti, které dnes nevidí," dodává Lazarus.