Anestezie se podobá spíše kómatu než spánku. Lékaři se to ale bojí pacientům vysvětlovat, protože by v nich vzbudili větší obavy. Alespoň to tvrdí americká studie, která chce odhalit, jak fungují "uspávací léky" a anestetika. Podle odborníků by totiž pochopení všech souvislostí mohlo vést k účinnější léčbě depresí, nespavosti, schizofrenie či Alzheimerovy choroby.
Mark Rosen šel před lety na operaci hrudníku. Uprostřed zákroku se probudil, cítil bolest a věděl, že něco není v pořádku. "Pamatuji si, že jsem chtěl lékaře odstrčit, ale byl jsem paralyzován. Nemohl jsem se hýbat ani otevřít oči," vypráví Rosen na serveru ABCNews. Podle odborníků je tento zážitek velice ojedinělý, ale strach, že se probere dříve nebo vůbec, má prý skoro každý pacient.
Anketa:
Bojíte se, že se po operaci neprobudíte z umělého spánku?
"Myslím, že jediná možnost, jak veřejnost uklidnit a zbavit obav, je vědět, co děláme, co se může stát a jak to napravit. A to lze jen pochopením, jak anestetika působí na mozek," tvrdí Emery Brown z Massachussettské všeobecné nemocnice. Spolu se svými kolegy se proto pustil do projektu, který má na otázky odpovědět.
Nechceme pacienty zbytečně děsit
Pomocí elektroencefalogramu, který měří mozkovou aktivitu a fyzické projevy, lékaři srovnali fázi spánku a uspání anesteziologem. Ačkoli se anestezie považuje za umělý spánek, vzdáleně se podobá pouze jeho nejhlubší části. Oproti klasickému usnutí totiž anestezie nemá různé fáze, ale pacient je udržován v jednotném stavu nevědomí. "Je to vlastně kóma kontrolované a navozené lékařem, ze kterého umíme nemocného rychle a bezpečně probudit," dodává Brown: "Ale tohle pacientovi říct nemůžeme, přirovnání ke kómatu by pro něho mohlo být stresující."
Tým expertů chce v bádání pokračovat i nadále, protože se domnívá, že mohou přispět k odhalení souvislostí mezi mozkovou aktivitou a chronickými nemocemi. "Když budeme vědět, jak zapnout a vypnout mozek, budeme moci ovlivnit i to, že lidé cítí bolest," tvrdí Brown. Podle něho je to naděje pro všechny pacienty s neurologickými chorobami, jako je Alzheimerova choroba, migréna, nespavost či schizofrenie.