Lékařům se podařilo odhalit autismus již v děloze

Zdraví
29. 4. 2013 12:00
Včasná diagnostika autismu u dětí je klíčová. Rodiče by v případě podezření neměli váhat s návštěvou odborníka.
Včasná diagnostika autismu u dětí je klíčová. Rodiče by v případě podezření neměli váhat s návštěvou odborníka.

Čím dříve se povede u dětí diagnostikovat autismus, tím větší je naděje, že se podaří zmírnit následky onemocnění v běžném životě. Lékaři z americké Yale University nyní přicházejí s možností, jak zjistit problémy ještě před narozením miminka. Odpověď se zřejmě skrývá v placentě.

Autismus je vrozená porucha mentálního vývoje dětí. Pravděpodobně jde o neurologický zdravotní problém, ale příčiny vzniku nemoci zůstávají lékařům neznámé. To také výrazně komplikuje vývoj možné léčby.

"V současnosti se používají speciální terapeutické a pedagogické programy. Důležitá je včasná diagnostika, protože každý rok, který dítě ztratí bez speciální péče, je znát," potvrdila on-line serveru TÝDEN.CZ ředitelka asociace Apla Magdalena Čáslavská.

Většina malých pacientů je v Česku zachycena kolem dvou až tří let, ale objevují se i případy lehčích typů autismu, kdy rodiče přivedou dítě na testy k lékaři až ve druhé třídě základní školy. "To může být skutečný problém, protože školák se cítí vyčleněn z kolektivu, nerozumí tomu, proč je jiný, může se cítit osaměle, stát se obětí šikany," vyjmenovává problémy Čáslavská.

Čeho si u dítěte všimnout

Projevy různých typů autismu lze zachytit již v roce a půl života dítěte. Pediatr může dítě poslat na speciální diagnostické testy, kterými lze případný problém odhalit.

* nereaguje na své jméno

* neříká, co chce

* neukazuje na věci

* nemá zájem o ostatní děti

* zdá se, že slyší, ale nikoli ostatní lidi

* chybí úsměv

* raději si hraje sám

* ostatní lidi dokáže ignorovat

* chybí oční kontakt

* některé věci dělá příliš "brzy"

* neví, jak si hrát s hračkami

 

Zdroj: www.autismus.cz

Z tohoto důvodu se již několik let snaží odborníci z americké Yale University přijít s metodou, která by zvýšené riziko vzniku autismu předpovídala již v matčině bříšku. Z jejich výzkumů vyplývá, že jeden možných ukazatelů se skrývá přímo v plodových obalech.
Jedná se o abnormality buněk sloužících k výživě miminka. Pokud vědci našli v placentě čtyři a více těchto abnormalit, riziko vzniku autismu se prý u dítěte rovnalo 96 procentům.

"Bohužel v dnešní době musejí páry, které nevědí o možném riziku, čekat až na první náznaky nemoci téměř ve dvou letech dítěte. Tato metoda by to mohla změnit," tvrdí vedoucí výzkumu Harvey Kliman v odborném časopisu Biological Psychiatry, podle kterého by se tato novinka mohla zařadit mezi testy prenatální diagnostiky.

Zatím jsou však tyto plány doslova v plenkách. Gynekology a pediatry čeká ještě řada klinických studií, ve kterých se přínos nové diagnostické možnosti bude muset potvrdit, než pronikne do běžné praxe.

Další čtení

Plastických operací přibývá hlavně mezi ženami 40 plus, říká expert

Zdraví
18. 4. 2025

Co s nadýmáním, plynatostí, pocitem plnosti či mírnými křečemi v břiše?

Zdraví
17. 4. 2025

Jak překonat strach ze zubaře a pečovat o svůj úsměv

Zdraví
16. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ