Léky na deprese značně zvyšují riziko demence v pozdějším věku

Zdraví
27. 4. 2018 04:30
Nový výzkum v Anglii varuje před předepisováním určitých druhů léků (ilustrační foto).
Nový výzkum v Anglii varuje před předepisováním určitých druhů léků (ilustrační foto).

Léky na léčbu depresí nebo problémů s močovým měchýřem, které užívají miliony lidí v Anglii, mohou až o třetinu zvýšit riziko vývoje demence v pokročilém věku. Varují před tím britští vědci, kteří své závěry publikovali v British Medical Journal. Zprávu přinesl server The Independent.

Až dvěma milionům lidem v Anglii jsou předepisovány anticholinergní léky k potlačení svalových kontrakcí nebo k léčbě duševního zdraví, které však mohou v pozdějších letech  způsobit mentální úpadek, vyplývá ze studie vědců z University of East Anglia (UEA).

Odborníci už nějakou dobu vědí, že tyto léky mohou mít negativní účinky v podobě poškození paměti či pozornosti a u starších lidí dokonce mohou vést až k prudkému mentálnímu poklesu. Vědci ale nyní přišli na to, že pokud pacient bere podobné léky více než rok, je mnohem vyšší riziko toho, že se o dvacet let později u něj projeví demence.

"Přišli jsme na to, že lidé, kterým byla diagnozována demence, měli až o 30 procent vyšší pravděpodobnost této nemoci kvůli předepsaným lékům anticholinergní třídy. Pravděpodobnost demence se zvyšuje spojením s větším vystavením těchto druhů léků," uvedl k výzkumu jeho hlavní autor, doktor George Savva z UEA.

Savva společně s dalšími autory výzkumu ale zároveň upozornil, že výsledky nelze aplikovat na všechny stejně, jelikož každý člověk se léčí jinak, má jinou genetiku a vede jiný životní styl. Přesto by tento výzkum měl být novým varováním pro lékaře, kteří tyto léky předepisují starším lidem.

"Pokud jde o léky s anticholinergním efektem, kterých je spousta, pak by měli lékaři omezit jejich předepisování. Doktoři, zdravotní sestry i lékárníci musí spolupracovat se staršími lidmi a jejich pečovateli, aby se ujistili, že užívají jen léky, které jsou pro ně přínosné a jejichž  pozitivní účinky jasně převažují nad těmi vedlejšími," zdůraznil doktor Ian Maidment z Aston University, který byl hlavním farmaceutem výzkumu.

Autor: -aka- Foto: , pixabay.com/qimono

Další čtení

ilustrační foto

Nadstandardy ve zdravotnictví nebudou. Poslanci se bojí zpoplatnění péče

Zdraví
23. 4. 2025
ilustrační foto

Půlka cyklistů, co loni zemřeli, neměla helmu. Není povinná, ale policie varuje

Zdraví
22. 4. 2025

Plastických operací přibývá hlavně mezi ženami 40 plus, říká expert

Zdraví
18. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ