Onemocnění rakovinou je velkým zásahem do života nejen pacienta, ale také jeho blízkého okolí. Většina lidí si nedovede představit, co člověk cítí ve chvíli, kdy mu lékař řekne diagnózu a on netuší, co bude dál. Na internetu pak hledají různé informace, které jsou však často neúplné a zkreslené. Proto vzniklo v pražské Fakultní nemocnici v Motole Centrum informací pro onkologicky nemocné pacienty, které provozuje nezisková organizace Dialog Jessenius o. p. s.
"Snažíme se, aby se pacienti naučili o sebe starat a mluvit o svých potížích. Naskytuje se spousta témat k povídání a často to není to jen o tom, že radíme, kam by měl pacient jít na zubní hygienu kvůli mukozitidě nebo do jakého centra bolesti. Často si pacienti potřebují s někým promluvit. To je pro ně velká pomoc," vysvětlila Michaela Tůmová, ředitelka společnosti Dialog Jessenius, která centrum zřizuje.
Pacient buď přijde v ordinačních hodinách, nebo si zavolá a domluví si termín návštěvy a následně se setká s pracovníky centra. Nicméně většina nemocných stále netuší, že taková pomoc jim může být poskytnuta a často se o ní dozvídají pozdě.
Zaměřují se i na rodinné příslušníky
"Ideální by bylo, kdyby sám lékař při vyslovení diagnózy pacienta informoval, že by měl i s lékařskou zprávou rovnou zamířit k nám. My mu tak můžeme vysvětlit vše, co nemoc obnáší a zodpovíme všechny dotazy," uvedla Tůmová. Dodala také, že se zaměřují i na rodinné příslušníky či blízké přátele nemocného, kteří si neví rady, jak s pacientem jednat, mluvit, jak ho v léčbě podpořit.
Do centra se na den otevřených dveří, který se konal 11. dubna, přišla podívat také bývalá muzikálová tanečnice Nikola Skondrojani, která si sama v minulosti prošla rakovinou prsu. Během léčby podstoupila řadu chemoterapií, nakonec ale došlo na operaci odstranění prsu a lymfatických uzlin. Doposud má trvalé zdravotní následky.
"Každé takové centrum je určitě velice prospěšnou záležitostí pro onkologické pacienty. Při oznámení onkologické diagnózy se ocitnete v takovém vakuu a nevíte, co s tím dělat a jaké jsou možnosti pomoci. Proto si myslím, že to nemocným lidem hodně pomůže a rozhodně by toho měli využít," uvedla. Dodala, že do centra přišla s odborníky řešit nejen zdravotní problémy, které ji doposud omezují, ale také zjistit, jak by se dal řešit problém s nízkým invalidním důchodem.
"Pacienti jsou plaší"
Centrum v Praze funguje již tři čtvrtě roku, 11. dubna bylo však otevřeno oficiálně. I přesto, že podle Tůmové jsou v Česku pacienti stále plaší a mají strach se zeptat, co jejich nemoc obnáší, služby centra využívají: "Když návštěvnost zprůměrujeme, tak přijde jeden pacient denně. Často se vrací s dotazy nebo přicházejí informovat o tom, jak to zvládají. Po telefonu se na nás obrací zhruba pět pacientů denně. Volají hlavně proto, aby slyšeli i jiný názor."
Co se týče financí, návštěva poradenského centra pacienty nic nestojí. Tůmová však uvedla, že by si do budoucna přáli, aby se podobné podpůrné systémy a poradenství pro pacienty staly naprosto normální záležitostí, kterou by mohla financovat pojišťovna. "Chtěli bychom, aby se edukační informační sestry vyskytovaly nejen v onkologii, ale také v jiných lékařských odvětvích, jako jsou například kardiologie či neurologii. Pacienti by tak měli nějakého prostředníka, se kterým by všechno probírali a radili se," uzavřela Tůmová.