Lékaři navrhují
Máte kila navíc? Pro tlouštíky vzniká síť XXL nemocnic
16.05.2012 15:50 Původní zpráva
Přibývá Čechů, jejichž hmotnost výrazně přesahuje zdravé limity. Podle České obezitologické společnosti netvoří výjimku ani lidé, kteří váží přes 200 kilogramů. Kromě zdravotních komplikací se extrémně obézní musejí vypořádávat s tím, že není v silách většiny lékařů poskytnou jim náležitou péči. Vyřešit by to měla nová síť takzvaných XXL center.
"Léčba obezity je v Česku relativně lehce dostupná. Problém ale nastává ve chvíli, kdy přijde extrémně obézní pacient s jiným zdravotním problémem," uvedl předseda České obezitologické společnosti Martin Fried. Běžně podle něho lidé s kilogramy navíc narážejí při gynekologickém vyšetření, výměně kyčelního kloubu či u zubaře na nedostatečnou nosnost židlí a křesel v ordinaci, na běžném rentgenu je není možné vyšetřit a nevejdou se ani do většiny standardních magnetických rezonancí.
"Mluvíme zde o diskriminaci obezitou, což je stav, kdy se kvůli tloušťce pacientům nedostane standardní péče. Otázkou proto zůstává, zda musí být každá nemocnice vybavena drahými lůžky s nosností 300 kilogramů kvůli jednomu až dvěma pacientům. To není ve finančních možnostech českého systému," dodává Fried.
S jakými problémy se potýkají obézní pacienti v českých ordinacích: |
1. Běžné vyšetřovací postupy selhávají (například pohmat břicha není možný). 2. Nejde využívat běžný rentgen nebo tomografie. 3. Nejsou pro ně vhodná běžně široká lůžka, pacienty na nich nelze polohovat a hrozí proleženiny. 4. Problém s šířkou dveřních rámů, kterými na lůžku či křesle nelze projet. Pacienti se tak nemusí dostat do koupelen a na WC. 5. Převoz sanitkou vyžaduje speciální zařízení. 6. Náročná rehabilitace po operaci a nutnost použití XXL chodítek a speciálních berlí. 7. Zdravotní sestry musejí být vyškolené, protože zdravotní stav obézních lidí se velmi rychle mění. |
Podle České obezitologické společnosti by bylo řešením vytvořit síť takzvaných XXL center, která by byla vybavena speciálními přístroji a vyškoleným personálem včetně psychologů a nutričních sester. "Pacienti potřebují židle bez opěrek, lůžka s větší nosností, výtahy, bezbariérové koupelny a vyškolený personál, který se bude umět o nadměrné pacienty starat," uvedl ředitel Endokrinologického ústavu Vojtěch Hainer.
V současnosti přitom podobné zařízení v Česku již fungují. Své služby nabízí lidem pět obezitologických a pět bariatrických center, kde se specializují na chirurgické zákroky. Podle odborníků by stačilo využít stávající síť a nastavit systém tak, aby léčbu hradily zdravotní pojišťovny. "Konkrétní lékaři by mohli dojíždět do speciálně vybaveného centra, kde by se uměli o pacienta postarat. Stačilo by centra dovybavit a oficiálně síť stanovit, jak udělalo ministerstvo zdravotnictví u onkologických nebo traumatologických center," dodává Fried.
Jednotlivá centra by mohla dosáhnout také na evropské dotace, protože podobné snahy podporuje Evropská unie. Podle Hainera by na této úrovni bylo možné testovat i nové postupy a léčbu, která by se tak rychleji dostala k českým pacientům.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.