Lidé, kteří dávají přednost hořkým chutím před kyselými, sladkými a slanými a rádi si dopřávají gin s tonikem, černou kávu nebo hořkou čokoládu, mají větší sklon k psychopatickému chování. Tvrdí to alespoň výzkum Innsbrucké univerzity. Zprávu přinesly servery nydailynews.com a indy100.com.
Podle psychologů z rakouské univerzity se lidé s hořkou preferencí chutě více vyznačují sadistickým a narcistickým Machiavelliho chováním. Užívají si bolest ostatních, jsou sobečtí a postrádají empatii.
Výzkum se skládal ze dvou experimentů, podílelo se na něm 953 lidí. Jednotlivým mužům a ženám byly ukázány obrázky potravin s mnoha příchutěmi: hořká, kyselá, sladká, slaná. Každé jídlo nebo pití měli ohodnotit na šestibodové stupnici.
Posléze jim výzkumníci předkládali otázky na měření jejich emoční úrovně. Jedna z otázek například zněla, jestli má dotyčný rád mučení lidí. Chtěli tím zjistit, zdali se u lidí projeví známky agrese, sadismu a machiavellismu. Když nakonec data porovnali, zjistili, že lidé, kteří preferovali hořké potraviny, také nejčastěji vykazovali právě známky negativních osobnostních rysů.
"Výsledky obou studií potvrdily hypotézu, že ti, kdo preferují hořké chutě, jsou spojeni se zlovolnými osobnostními rysy ve vztahu ke každodennímu sadismu a psychopatii," píše se v posudku celého výzkumu, jejž napsali jeho vedoucí psychologové Christian Sagioglou a Tobias Greitemeyer. "Zkušenosti s hořkými příchutěmi vyvolávají krutější morální úsudky a mezilidské nepřátelství," dodává studie.
Výzkum dále prokázal, že lidé, kteří v testu vykazovali pozitivní vlastnosti jako laskavost, soucit nebo ochotu spolupracovat, si naopak příliš nerozumějí právě s těmi, kteří upřednostňují hořké chutě.