Je to náměsíčnost moderní doby. Zatímco dříve se lidé obávali toho, že budou ve spánku chodit po domě, v současnosti se strachují, že budou rozesílat přátelům a známým SMS, o kterých nebudou vědět. Může to být nepřijemné nejen kvůli placení účtů za telefon, ale také kvůli tomu, že "noční pisatel" ani netuší, co komu napsal.
Anketa:
Jste náměsíční?
Své o tom ví šestnáctiletá Elizabeth Hammondsová, která již několik měsíců rozesílá uprostřed noci zprávy svým kamarádům. Většinou posílá jednotlivá písmena nedávající smysl, občas napíše i celá slova. "Zjistím to až tehdy, kdy mi od nich ráno přijde odpověď, ve které se ptají, co jsem jim ve tři hodiny v noci chtěla," uvádí Elizabeth na serveru msnbc.com.
Podle amerického odborníka na spánkové poruchy Marcuse Schmidta nejde o ojedinělý případ. V jeho ordinaci se podobných pacientů objevuje stále více. Potvrzují to i příběhy Richarda Griffithse z Walesu, který tvrdí, že SMS píše již téměř poslepu, a čtyřiadvacetileté Jessiky z Texasu, která napíše prý až 120 textovek denně.
"Není se co divit, že lidé jsou na psaní téměř závislí. Čtyři z pěti dětí spí s mobilem na nočním stolku a pouze každé desáté dítě jej na noc vypíná," tvrdí Schmidt. Během spánku se ale stává, že člověk udělá podvědomě něco, co je pro něho automatické. "Lidé nemusí být úplně probuzeni, ale cítí nutkání někomu napsat," dodává Schmidt.
Pokud se lidé nenaučí se bez telefonů v noci obejít, tak se počet případů nechtěného nočního telefonování a esemeskování bude neustále zvyšovat. Jelikož je to poměrně nový fenomén, existuje ještě málo průzkumů, které by podivné chování vysvětlovaly. Hrozí přitom i to, co se stalo nejmenované Schmidtově pacientce, která v noci prý posílala své vlastní kompromitující fotky po známých.