Doplňky stravy
Multivitaminy jsou plýtváním peněz, tvoří jen drahou moč
19.02.2017 15:30
Vitaminy jsou užitečné při léčbě konkrétních stavů, kdy tělu některý z vitaminů chybí. Většina lidí, kteří polykají multivitaminy, má však díky nim jen velmi drahou moč, poznamenal prezident Australského lékařského svazu (AMA) Michael Gannon. Nějaký druh vitaminů či doplňků užívá sedm z deseti Australanů, ale odborníci zpochybňují jejich účinnost i místo, které okupují v lékárnách.
Podle docenta Kena Harveyho z katedry epidemiologie a preventivní medicíny z Univerzity Monash v Melbourne existuje velmi málo důkazů, že multivitaminy skutečně fungují. Kupovat multivitaminy tedy prospívá hlavně společnostem, které je vyrábějí, protože jim zvyšují zisky, ale pro průměrné Australany jejich konzumace nepředstavuje žádný přínos.
"Potřebujete hlavně dobrou stravu. Peníze za multivitaminy jen vymočíte do záchodové mísy," řekl Harvey.
Zastánci multivitaminů a dalších doplňků tvrdí, že jejich užívání je potřeba na vyvážení špatné stravy Australanů, poznamenala australská tisková agentura AAP. Průzkumy ukázaly, že 52 procent obyvatel Austrálie nejí doporučované množství ovoce denně a téměř 92 procent jich zanedbává doporučený příjem zeleniny.
Svaz AMA se však obává, že mnohé produkty - jako jsou například Bachovy bylinky či kapky - dostávají legitimní status čistě proto, že se prodávají v lékárnách, navzdory tomu, že chybějí důkazy o jejich účinnosti.
Je známo, že kyselina listová hraje důležitou roli v těhotenství, a železo se předepisuje lidem trpícím anémií, ale multivitaminy pokládá většina lékařů za vyhazování peněz. "Spousta Australanů z toho má jen velmi drahou moč," dodal Gannon.
Úřad pro terapeutické zboží (TGA) prosazuje reformu, která by vytvořila novou třídu doplňkových léčiv podepřenou testy. Pokud by byl produkt zařazen do této skupiny, bylo by to pro kupujícího znamením, že byl testován na bezpečnost a účinnost.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.