Deprese, únava a úbytek sexuální chuti a energie. Tak mnozí lékaři definují stav, kterému někdy říkají "mužská menopauza". Podle poslední odborné studie však na rozdíl od žen není u mužů po padesátce na vině výrazný úbytek hormonů. Může to být jen výmluva.
Pokles hladiny testosteronů, tak někteří lékaři vysvětlují příznaky, které přicházejí, jak muži stárnou. Odborný britský časopis Drug and Therapeutics Bulletin však píše o studii, podle níž mají muži, kteří tyto příznaky jakési "menopauzy" popisují, úplně normální hladinu hormonů. Informace o výzkumu přinesla on-line verze britské stanice BBC.
Testosteron ubývá pomalu
Vědci v časopise tak varují před předepisováním syntetického testosteronu, který ničemu nepomůže, ale naopak může zvýšit riziko vzniku rakoviny prostaty. Každý lékař by měl pečlivě uvážit, kdy umělý testosteron muži předepíše.
ČTĚTE TAKÉ: Čím větší BMI, tím větší nádor prostaty, míní vědci
Někteří lékaři syntetické hormony obhajují, protože podle nich výrazně ulevují symptomům, které se spojují s takzvanou mužskou menopauzou - jako je úzkost, deprese, slabost, sexuální problémy. Jenže, zatímco u žen v období zvaném menopauza skutečně padá hladina ženského hormonu estrogenu velmi dramaticky, mužům ubývá od jejich čtyřicet let zhruba o jedno, dvě procenta ročně.
Nedopovat hormony, změnit životní styl
A tak až 80 procent šedesátníků a 40 procent osmdesátníků má podle časopisu pořád hladinu hormonů v normálu a syntetický testosteron jim může jen ublížit. Jednoduše, testosteronová terapie nemá co dělat tam, kde není jasně a opakovaně prokázána nízká hladina testosteronu.
Podle Iana Bankse, šéfa organizace Men's Health Forum muži hledají rychlou umělou medicínskou nápravu, ale měli by si spíš všimnout změn v jejich životním stylu a zamyslet se, jestli by spíš neměli upravit a změnit některé návyky a způsob života namísto dopování umělým testosteronem.