Každým rokem se nakazí téměř 50 tisíc lidí bakteriemi z potravin. Největší nebezpečí však nepředstavuje salmonelóza, ale nemoc zvaná kampylobakterióza, která se také projevuje střevními problémy. Podle odborníků není chyba vždy na straně dodavatelů, ve většině případů ji udělají lidé sami doma.
Po epidemii způsobené bakterií E. coli, která letos v květnu zasáhla Evropu, se pozornost upírá na zdravotní hlediska potravin. Alimentární nemoci však trápí populaci každé léto, kdy se bakteriím v jídle nejvíce daří. Za minulý rok se zdravotními problémy kvůli potravinám bojovalo téměř 50 tisíc Čechů. "Statistiky a realita se mohou lišit, protože se nám podaří zachytit jen nepatrnou část nákaz," vysvětluje pro on-line deník TÝDEN.CZ vedoucí Centra zdraví, výživy a potravin Jiří Ruprich.
Kamenem úrazu totiž je fakt, že infekce se může projevit až za několik dní a lidé si již nepamatují, co jedli a pili. Největší nebezpečí v současné době představuje kampylobakterióza, nemoc velmi podobná salmonelóze, kterou se loni nakazilo přes 21 tisíc lidí. Pro srovnání - salmonelóza potrápila osm tisíc Čechů. "Za nárůst může zejména zlepšení diagnostiky, mediální znalost salmonelózy a zvýšená spotřeba drůbeže," dodává Ruprich.
Podle americké organizace Food and Drug Administration dokonce 50 procent drůbežího masa obsahuje nebezpečné bakterie. Odborníci však upozorňují, že pokud ho kuchař tepelně opracuje, není důvod k obavám. Všechny bakterie se totiž zahubí.
"Panika není na místě. Stačí, když lidé budou dodržovat základní hygienická pravidla, jako je omývání prkének a nožů po nakrájení syrového masa, důsledné mytí rukou a zeleniny," vzkazoval při "okurkové" epidemii hlavní hygienik Michael Vít.
Jak bezpečně zpracovávat zeleninu a ovoce: |
Špenát: Tato rostlina roste u země a může být proto znečištěná od zvířat. Důležité je proto jednotlivé listy omýt vodou a otřít papírovou utěrkou, aby se odstranily veškeré zbylé bakterie.
Meloun: Rajčata jsou velmi náchylná na salmonelózy a jiné infekce. Nekupujte proto rajčata s poškozenou kůrou či nakrájená v salátu a miskách. Každé rajče pečlivě omyjte a osušte.
Salát: Jednotlivé listy nejen zbavte hlíny a písku, ale hlavně bakterií. Vhodné je jednotlivé listy omýt, jádro salátu vložte alespoň na tři minuty do vody. Odborníci doporučují okurky vždy škrábat. Ruce si však před nakrájením jádra omyjte, ať nepřenesete bakterie z povrchu na čistý vnitřek. Ze stejného důvodu omyjte i nůž nebo škrabku. |